Artykuł sponsorowany Jak zbudować skalniak w ogrodzie?

Jak zbudować skalniak w ogrodzie?

Jednym z najlepszych pomysłów na urozmaicenie ogrodu jest skalniak. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja skalna w połączeniu ze starannie dobranymi roślinami, będzie prezentować się naprawdę zjawiskowo. Sama budowa ogrodu skalnego nie stanowi, aż takiego problemu, jak mogłoby się wydawać. Najważniejszy jest pomysł i wybór odpowiedniego miejsca. Warto zapoznać się z artykułem, aby dowiedzieć się, jak to wszystko wygląda w praktyce.

Projekt — najpierw plan, potem działanie

Jeszcze przed rozpoczęciem prac warto dokładnie wszystko zaplanować. Dla niektórych nie będzie to żaden problem, gdyż wiedzą, jaki efekt chcą uzyskać. Jeśli jednak ktoś nie może się zdecydować, to najlepiej poszukać pomysłów na aranżacje skalniaków w internecie lub zobaczyć jak wyglądają kompozycje skalne u znajomych, czy też rodziny.

Należy pamiętać o tym, że skalniak ogrodowy powinien wyglądać naturalnie i pasować do ukształtowania terenu. Oczywiście można zdecydować się na dowolny rozmiar i kształt. Jedynym ograniczeniem jest własna wyobraźnia. Jednak nie warto dążyć do tego, aby wszystko było równe i symetryczne, gdyż nie wygląda atrakcyjnie. Natomiast bardzo ładnie wyglądają skały, które wraz z porastającymi je roślinami przypominają krajobraz górski lub alpejski.

Kluczowym etapem planowania jest wybranie miejsca w ogrodzie, gdzie wybudowane zostanie skalne arcydzieło. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, w jakim ogrodzie będzie się pracować. Niektórzy decydują się na umieszczenie skalniaka w centrum ogrodu, a inni wybierają raczej miejsca po boku. Można także postawić na minimalistyczne rozwiązania. Najczęściej skalniaki budowane są:

  • na nasypie,
  • na skarpie,
  • z opony,
  • przy tarasie,
  • w donicy.

Jakie kamienie wybrać?

Nie ma zasad, które ściśle określają jakie kamienie można wykorzystać przy budowie skalniaka. Jednak niektóre skały będą lepszą opcją niż inne. Przede wszystkim warto szukać kamieni o nieregularnych kształtach, które po ułożeniu nie będą wyglądać sztucznie. Nie warto także zbytnio eksperymentować. Najlepiej na początku ustalić kolor oraz fakturę głazów i tego się trzymać. Jeżeli będą zbyt zróżnicowane, to nie będzie to miłe dla oka.

Prawdopodobnie wiele osób zastanawia gdzie znaleźć kamienie w tak dużych ilościach. Możliwości jest naprawdę wiele. Można popytać znajomych, czy nie mają skał, których chcą się pozbyć z działki. Jednak najprostsza opcja to odwiedzenie sklepu ogrodniczego.

Wybór roślin na skalniak

Dobór roślin to jedna z najtrudniejszych rzeczy. Jest wiele czynników, o których należy pamiętać. W tym przypadku kluczowe jest umiejscowienie skalniaka i jego wygląd. Przykładowo, jeżeli jest to kompozycja górska, to warto poszukać roślin, które na takich terenach występują.

Należy także uwzględnić to, czy skalniak ogrodowy znajduje się w cieniu, czy na słońcu. Rośliny, które są w stanie utrzymywać wilgoć i nie potrzebują słońca to np. paprocie, skalnice, zawilce, przywrotniki. Natomiast tam, gdzie dociera wystarczająca ilość promieni słonecznych, warto zasadzić: astry alpejskie, hiacynty, krokusy, krwawniki.

Budowa w praktyce

W momencie, gdy wszystko jest gotowe, można przejść do samej budowy. Przygotowania w ogrodzie należy rozpocząć od zagospodarowania terenu i pozbycia się z niego wszelkiej roślinności. Następny krok w większości przypadków to uformowanie miejsca pod skalniak. Wykorzystuje się w tym celu żwir i gruz. Następnie można przejść do układania kamieni, co jest wymagającym zadaniem. Ostatni etap to sadzenie roślin.

Jeśli ktoś uważa, że nie poradzi sobie z takim zadaniem, to może skorzystać z pomocy fachowców. Warto zapoznać się z ofertą firmy SW Ogrody Sławomir Wierzbicki, która bez problemu zbuduje jakikolwiek skalniak. Ponadto zadba o pielęgnację roślin i ich odpowiednie nawożenie, przez co efekt będzie jeszcze lepszy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas