Materiał Partnera Ziemia ogrodowa – czym powinna się wyróżniać?

Ziemia ogrodowa – czym powinna się wyróżniać?

Prawidłowy rozwój roślin jest możliwy dzięki określonej ilości światła, temperatury, wilgotności, oraz substancji odżywczych. Olbrzymie znaczenie mają również warunki glebowe, które wielokrotnie wyznaczają to, czy dany gatunek krzewów, bylin, czy też roślin uprawnych, przyjmie się na danym terenie. Dowiedz się zatem, jak dobiera się ziemię ogrodową!

Rodzaje ziemi ogrodowej

Jeśli chodzi o ziemie ogrodowe, warto wiedzieć, że można za nią uznać zarówno pierwotnie występującą na działce glebę, jak i też produkt specjalnie przygotowany właśnie na potrzeby ogrodnictwa. W pierwszym przypadku mówimy zatem o ziemi gliniastej, piaszczystej, piaszczysto-gliniastej, ilastej, torfowej, a także wapiennej. To właśnie te cztery ostatnie gatunki, najlepiej nadają się pod uprawę różnego rodzaju mniej lub bardziej wymagających roślin, co jest związane z zawartością dużej ilości składników odżywczych, a także z odpowiednim poziomem przepuszczalności. Jeśli chodzi zaś o parametr zwany odczynem, warto wiedzieć, że zdecydowana większość roślin ogrodowych, najlepiej wzrasta na glebie lekko kwasowej lub obojętnej, ponieważ łatwo rozwijają się w niej mikroorganizmy oraz do korzeni szybciej przekazywane są z niej substancje odżywcze. Nie oznacza to jednak tego, że nie wyróżnia się gatunków roślin, kochających ziemię zasadową. Przykładem są buk pospolity, głóg, klon jawor, jesion, czy drzewka owocowe: grusze, jabłonie, śliwy.

Ziemia ogrodowa ze sklepów ogrodniczych

Przed posadzeniem bylin, krzewów ogrodowych, czy przy tworzeniu warzywniaków, bardzo ważne jest to, aby zastosować specjalistyczną ziemię ogrodową, którą znaleźć można w ofercie ogrodniczych sklepów. Pamiętać należy przy tym o tym, aby zawsze sprawdzać to, jakie warunki lubią określone rośliny. Dla przykładu trawy, musza mieć przygotowaną ziemię o warstwie dziesięciocentymetrowej, byliny dwudziestocentymetrowej, a krzewy oraz drzewa potrzebują jej znacznie więcej. Ważne jest także stosowanie specjalnych nawozów z nanocząsteczkami składników pokarmowych – przykładem jest preparat Nano Active. Taki środek, a także inne produkty przydatne do ogrodów, zakupić można w Sklepie ogrodniczym Moniki Działek. Oferuje on nasiona, środki ochrony roślin, agrowłókninę, folię tunelową, nawozy specjalistyczne, opryskiwacze, worki raszlowe, czy też odzież robocza.

Z pełną ofertą podmiotu zapoznać się można zaś już teraz na dedykowanej stronie www. Odwiedzając sklep na pewno uzyskasz doradztwo, dotyczące doboru do ogrodu odpowiedniej ziemi! 

Opracowanie:

Podziel się