Artykuł sponsorowany Trawa na metry – metody produkcji

Trawa na metry – metody produkcji

Trawa na metry jest sposobem na piękny, zielony trawnik praktycznie od ręki – wystarczy przygotować podłoże i rozwinąć rolkę. Jej cena, jak i jakość zależy w głównej mierze od metod produkcji. Wyróżnić możemy dwie: metodę na folii oraz bezpośrednio w gruncie. Czym się różnią i którą trawę wybrać, aby cieszyć się zielonym dywanem w ogrodzie? Zapraszamy do lektury!

 

Jeśli chcemy zamienić błotnisty ogród w oazę zieleni potrzebna będzie trawa. Możemy przeprowadzić ten proces samodzielnie – przekopać, odchwaścić i odkamienić grunt, wysiać nasiona traw, przygnieść za pomocą walca, a następnie czekać aż urośnie. Zakładanie trawnika można jednak przyspieszyć – kupując trawę w rolkach, dopasowaną metrażem do powierzchni naszego ogrodu.

 

Pierwszy etap produkcji trawy w rolce – przygotowanie gruntu

Niezależnie od metody produkcji do przygotowania gotowej trawy w rolkach konieczne jest przygotowanie podłoża. Powierzchnia, na której wysiewa się nasiona powinna być maksymalnie płaska – dzięki temu podczas opadów woda nie będzie spływała w dół, zabierając ze sobą nasiona oraz nawozy. Dodatkowo w przypadku trawy odcinanej od gruntu w ziemi nie mogą znajdować się kamienie, które mogłyby utrudniać wzrost rośliny. Wykorzystuje się również metody agrotechniczne i chemiczne, nawet kilka lat przed założeniem produkcji, aby usunąć z gleby wszelkie szkodniki. Nieco mniej zabiegów wymaganych jest w przypadku trawy z folii, ponieważ nasiona wysiewa się na specjalnie przygotowanej warstwie torfu, pod którą znajduje się folia oraz betonowe płyty uniemożliwiające przebijanie się spod ziemi na przykład chwastów.

 

Nawadnianie, nawożenie, koszenie trawy przeznaczonej do zbiorów

Równie ważne jak przygotowanie podłoża jest wybranie mieszanki nasion. Dzięki temu trawa będzie charakteryzowała się dużą odpornością na warunki atmosferyczne, a także szkodniki i choroby. W przypadku trawy sportowej będzie również odporna na deptanie. Dlatego też nasiona przeznaczone do produkcji trawy na metry są dokładnie wyselekcjonowane – wybiera się tylko najlepsze gatunki traw. Oczywiście zanim trawa zostanie pocięta na odpowiedniej długości pasy musi minąć trochę czasu. Trawa wzrasta – w tym okresie jest regularnie nawadniania, koszona oraz nawożona specjalną mieszanką nawozów zawierających między innymi wapń, potas, fosfor i azot. Dzięki temu źdźbła stają się mocne oraz soczyście zielone.

 

Różnice pomiędzy metodą hodowli na folii i w gruncie

O ile początkowy etap przygotowań, wysiewu oraz pielęgnacji wygląda podobnie, o tyle okres wzrostu oraz metoda zbiorów różnią się w zależności od metody. Jak już wspomnieliśmy, trawa na folii wysiewana jest na kilkucentymetrowym podłożu torfowym, pod którym znajduje się folia. Dzięki temu podczas zbiorów w rolkę zwija się całość – darń wraz z systemem korzeniowym oraz podłożem.

Jedna rolka ma powierzchnię 1m2 i wymiary 0,5m na 2m. Grubość to 3,5 cm, a waga około 18 kg. Tego typu trawę zbiera się już po trzech miesiącach. Jej zaletą jest nieuszkodzony system korzeniowy, dzięki czemu trawa jest od razu gotowa do użycia – mówi specjalista z gospodarstwa ogrodniczego Trawa z Rolki Najlepiej jednak dać jej kilka dni na ukorzenienie się w nowym miejscu i nie narażać na zbytnie przeciążenia. Choć oczywiście, jeśli jest taka potrzeba, można po niej chodzić od razu po rozłożeniu. Trawa odcinana od gruntu jest starsza – liczy sobie 18 miesięcy. Każda rolka ma 0,9m2 i wymiary 0,4 m na 2,25 m. Jej grubość to 2 cm, a waga 22 kg. Trawa hodowana na gruncie wymaga nieco więcej czasu, aby przyjąć się w nowym miejscu, jednak doskonale sprawdza się nawet na dużych terenach – jest bardzo gęsta, wytrzymała i mało wymagająca. W obydwu przypadkach trawę odcina się za pomocą specjalnych kombajnów, a następnie zwija w rolki i umieszcza na paletach – dodaje specjalista.

 

Zakup trawy na metry – którą metodę wybrać?

Którą metodę wybrać? To zależy. Przede wszystkim od powierzchni, którą chcemy pokryć trawą oraz zasobności portfela. Trawa hodowana metodą na folii może być użytkowana niemal od razu, ze względu na nieuszkodzone korzenie. Jest jednak droższa i lepiej sprawdza się w niewielkich ogródkach (choć nic nie stoi na przeszkodzie, by położyć ją również na większej powierzchni). Trawa odcinana od gruntu doskonale sprawdzi się na duże powierzchnie, także te służące rekreacji lub uprawianiu sportu. Jest tańsza i podobnie jak w przypadku trawy na folii nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić ją na dowolnej powierzchni. Obydwie metody gwarantują piękny, zielony trawnik od ręki, nawet na nietypowych terenach (na przykład skarpach lub nasypach) – trawa z rolki przyjmuje się w nowym miejscu bardzo szybko.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas