Materiał Partnera Czym zajmuje się szkółka drzew?

Czym zajmuje się szkółka drzew?

W ogrodzie główną funkcję pełnią rośliny. Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni oraz wykreowanie rabat to jedno, ale posadzenie zdrowych drzew i krzewów w dużej mierze odpowiada za wygląd ogrodu. Mamy kilka opcji do wyboru w kwestii miejsc, w których możemy zakupić rośliny. Są to markety, sklepy ogrodnicze oraz szkółki drzew. Czym różnią się od siebie i gdzie najlepiej kupować rośliny, by były zdrowe?

Szkółka drzew a rośliny z marketów

Podstawową różnicą między roślinami ze szkółek a sprzedawanymi w sklepach jest szkółkowanie. Polega ono na kilkukrotnym przesadzaniu drzew i krzewów, aby mogły one wytworzyć system korzeniowy. Dzięki temu mają większą szansę na przyjęcie się po posadzeniu ich w ogrodzie. W przypadku roślin sprzedawanych w sklepach sytuacja wygląda inaczej. Nie są one przesadzane i przeważnie sprzedaje się je w tych samych doniczkach, w których wyrosły. Dodatkowo mniejsze markety nie mają możliwości zapewnienia roślinom optymalnych warunków. Sprawia to, że zazwyczaj nie są w zadowalającym stanie i właśnie to może być powodem, dla którego w krótkim czasie zaczynają marnieć – lub wcale się nie przyjmą w nowym miejscu.

Rośliny ze szkółki drzew leśnych i krzewów

Wiemy już, że krzewy ozdobne i pozostałe rośliny uprawiane w szkółkach łatwiej przyjmują się w nowym miejscu i lepiej rosną w naszych ogrodach. Czym jeszcze się charakteryzują?

Przede wszystkim – są zdrowe. W szkółce opiekę nad nimi sprawują specjaliści, którzy doskonale wiedzą, jak dbać o poszczególne gatunki. Dodatkowo - jeśli zostanie zauważony jakiś objaw choroby, obsługa szybko reaguje. Pozwala to na szybkie zażegnanie ryzyka choroby i chroni przed nią pozostałe rośliny.

Co również ważne, uprawa drzew i krzewów w profesjonalnych szkółkach, takich jak Warmeko Szkółka drzew, odbywa się z dbałością o wymagania każdego gatunku. Na terenie szkółek można znaleźć zarówno miejsca bardziej, jak i mniej nasłonecznione. Jest również kilka rodzajów gleby. To sprawia, że rośliny rosną zdrowe, mocne i będą doskonałą ozdobą naszego ogrodu.

Kolejną kwestią, istotną z punktu widzenia osób urządzających swój ogród, jest fachowa pomoc obsługi szkółki. Kupując rośliny do ogrodu w szkółce, można liczyć na profesjonalne porady w zakresie doboru odpowiednich gatunków. Specjaliści chętnie udzielą również wskazówek dotyczących uprawy roślin i odpowiedniej pielęgnacji.

Różnorodność oferty to kolejna zaleta szkółek. Można w nich kupić drzewa liściaste, drzewa iglaste, drzewa do ogrodu, ozdobne krzewy i wiele ciekawych gatunków roślin. Często ich dostępność jest o wiele lepsza, niż w przypadku sklepów i marketów.

Opracowanie:

Warmeko Szkółka drzew

Wrzesina 54

Podziel się