Artykuł sponsorowany Jak działają opryskiwacze ogrodowe?

Jak działają opryskiwacze ogrodowe?

Każdy ogrodnik – niezależnie od tego czy jest profesjonalistą czy amatorem – doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że rośliny często potrzebują naszej pomocy, by dobrze rosnąć. A to oznacza, że od czasu do czasu trzeba wykonać opryski, na przykład z nawozu lub środków owadobójczych. W tym celu używamy opryskiwaczy, które są narzędziami jednocześnie prostymi i bardzo skutecznym. Na czym polega ich działanie?

Czym jest i jak działa opryskiwacz?

Opryskiwacz ogrodowy to nic innego jak zbiornik na płyn o określonej pojemności, wyposażony w mechanizm ciśnieniowy. W jaki sposób działają te urządzenia?

- Ogólna zasada działania jest bardzo prosta, a bazuje na zwiększeniu ciśnienia cieczy znajdującej się w zbiorniku – mówi przedstawiciel toruńskiej hurtowni ogrodniczej Green & JoyJeśli zwiększymy ciśnienie w zbiorniku poprzez wtłoczenie do niego powietrza, ciecz będzie szukać możliwej drogi ucieczki z niego. Dzięki temu rozpylana jest ona pod postacią mgiełki drobnych cząsteczek przy pomocy specjalnej dyszy.

Jak to wygląda w praktyce? Najprostszym rodzaje opryskiwacza jest opryskiwacz ręczny, wyposażony w spust – naciskając dźwignię wprowadzany do zbiornika odrobinę powietrza, co pozwala wypchnąć płyn na zewnątrz. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że dźwignię należy naciskać raz za razem, żeby wykonać większe opryski. Alternatywnym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju opryskiwacze z pompkami. Pompując powietrze do zbiornika znacząco zwiększamy panujące w nim ciśnienie – płyn będzie rozpryskiwany przez dyszą aż do momentu, w którym ciśnienie wewnątrz zbiornika nie wyrówna się z tym panującym na zewnątrz. Pozwala to uzyskać ciągły natrysk, bez konieczności wielokrotnego naciskania dźwigni.

Jak wybrać dobry opryskiwacz?

Dobry opryskiwacz to sprzęt przede wszystkim dostosowany do naszych potrzeb. A zatem, żeby go wybrać powinniśmy określić, jakie warunki ma spełniać opryskiwacz i w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Jeśli hodujemy rośliny na balkonie lub w mieszkaniu, zupełnie wystarczający będzie opryskiwacz ręczny o pojemności do 2 litrów – warto zainwestować trochę więcej i zakupić urządzenie wyposażone w pompkę. Do wykonywania raczej sporadycznych oprysków lub oprysków tylko niektórych roślin ogrodowych przyda nam się większy opryskiwacz naramienny. Pojemność tego typu urządzeń wynosi około 10 litrów, wyposażone są w pasek, dzięki któremu można je nosić wygodnie na ramieniu. Opryski wykonuje się przy pomocy lancy połączonej ze zbiornikiem za pomocy giętkiej rurki. Dobrze jest upewnić się, że lanca ma regulowaną długość – dzięki temu będziemy mogli wykonać opryski większych drzewek bez korzystania z drabiny. Do oprysków na dużą skalę najlepiej nada się opryskiwacz plecakowy. W tym przypadku pojemność zbiornika to nawet 20 litrów. Wyposażone są one w poręczną pompę z boku, którą możemy obsługiwać bez konieczności zdejmowania zbiornika z pleców – na lancy dodatkowo montowany jest często manometr, który wskaże nam ciśnienie wewnątrz zbiornika.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas