Materiał Partnera
Z jakiego drewna najlepiej wykonać deski tarasowe?

Z jakiego drewna najlepiej wykonać deski tarasowe?

Drewniane tarasy są często stosowane przy domach i w ogrodach. Mają niewątpliwie wiele zalet, wśród których wymienia się: amortyzację upadków, przyjemność w dotyku oraz fakt, że posadzkę można ułożyć z dużych elementów, takich jak deski tarasowe. Pozostaje jeszcze kwestia doboru odpowiedniego drewna. W tym artykule podpowiemy, jaki materiał należy użyć do budowy tego typu elementów.

Drewno krajowe

Taras wykonany z drewnianych desek jest na pewno o wiele lepszym rozwiązaniem zarówno pod względem praktycznym, jak i estetycznym, niż układanie na nim płytek ceramicznych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów desek, w zależności od materiału, z którego zostały one wykonane. Jeżeli decydujemy się na drewno krajowe, najlepiej skorzystać z odmian liściastych – jesionu lub dębu, który jest gatunkiem bardzo twardym i charakteryzującym się dużą stabilnością. Wybierając drewno z sosny lub świerku należy pamiętać, że będzie ono miękkie, mało stabilne i gorzej radzące sobie z warunkami atmosferycznymi, dlatego musimy je zaimpregnować.

Drewno egzotyczne i europejskie

Innym rozwiązaniem jest zakup desek tarasowych z drewna egzotycznego, do których należą m.in. bangkirai, tek, ipe, cumaru i massaranduba. Gatunki te są twarde, ale zmienne warunki w okresie roku powodują, że o takie deski trzeba dwu- lub trzykrotnie bardziej dbać poprzez kilkukrotne olejowanie, które ma stworzyć dodatkową warstwę ochronną przed śniegiem i mrozem w okresie zimowym, a w okresie letnim przed nagłymi zmianami temperatur (nawet latem w czasie okresów deszczowych temperatura może spaść poniżej 10-15 stopni). Niektóre gatunki zawierają już olejki, ale lepiej je uprzednio zabezpieczyć, aby wraz z upływem czasu nie zmieniły koloru.

Do wytworzenia desek tarasowych używa się również modrzewia syberyjskiego, sosny karelskiej czy świerku skandynawskiego. Są to gatunki wysokiej jakości – bardzo trwałe, odporne i stabilne. Zwłaszcza świerk ze Skandynawii, który zanim trafi do sprzedaży jest sezonowany i suszony w suszarniach komorowych, a następnie strugany czterostronnie i fazowany oraz szlifowany wyjaśnia ekspert firmy Ecowood Polska oferującej bogaty wybór drewna skandynawskiego. W ofercie posiadamy również modrzew syberyjski, który jest bardzo dobrym materiałem na tarasy, zwłaszcza jeśli chodzi o naszą strefę klimatyczną. Rośnie on w surowym klimacie, dzięki czemu ma bardzo dobre właściwości przyswajania zmiennych warunków pogodowych, jakie panują w naszym polskim klimacie. Różna pogoda i nasłonecznienie w okresie całorocznym, czyli śnieg i mróz zimą oraz duże nasłonecznienie i nagłe opady deszczu latem, powodują, że zarówno modrzew syberyjski, jak i świerk skandynawski są najlepszym rozwiązanie desek na taras.

Podziel się