Materiał Partnera Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

Podlewanie roślin, również tych rosnących w ogrodzie, nie zawsze jest zadaniem łatwym. Woda jest niezbędna do życia wszystkim organizmom żywym, ale na pytania o to kiedy, ile, w jaki sposób należy jej dostarczać, nie ma już uniwersalnej odpowiedzi. Doskonale zdają sobie z tego sprawę doświadczeni ogrodnicy, którzy zdążyli przekonać się, którym roślinom najmocniej doskwiera susza, a którym można zaszkodzić, np. mocząc liście podczas podlewania.

Deszczówka, czyli najlepsza woda do podlewania

W naszej szerokości geograficznej pogoda w lecie bywa zaskakująca. W ciągu kilku ostatnich lat pogoda rozpieszczała wczasowiczów, ale niekoniecznie ogrodników. Długie okresy suszy i gorąca wymuszają regularne, dość częste podlewanie roślin ogrodowych. Tzw. kranówka niestety nie jest najlepszym rodzajem wody do roślin, ponieważ jest mocno wyjałowiona, a jednocześnie twarda. Jej skład musi spełniać warunki, umożliwiające wykorzystanie do przygotowywania posiłków dla ludzi. Również z tego powodu w czasie suszy często ogłaszane są zakazy wykorzystywania jej do podlewania ogrodów, z obawy przed wyczerpaniem tak cennych zasobów wody pitnej.

Deszczówka jest najlepszym rodzajem wody do podlewania ogrodu, przede wszystkim ze względu na jej niskie pH. Nie zawiera chloru, za to pełna jest naturalnych, zdrowych dla roślin bakterii. Poza tym przyroda dostarcza nam jej za darmo. Decydując się na zbieranie deszczówki, zyskujemy więc darmową, idealną wodę do podlewania roślin ogrodowych, a także tych uprawianych w doniczkach w pomieszczeniach – przekonuje nasz rozmówca ze Sklepu Kwiecistego.

Darmowa woda nie tylko do podlewania

Zgromadzonej wody opadowej co prawda nie należy wykorzystywać do picia czy gotowania, ale sprawdzi się w wielu innych sytuacjach. Jeśli chcesz zaoszczędzić na wodzie z sieci miejskiej, deszczówki możesz użyć np. do mycia samochodu, mebli i sprzętów ogrodowych, a nawet porządków domowych, w tym mycia podłóg. Miękka woda deszczowa doskonale sprawdzi się podczas prania, zwłaszcza delikatnych tkanin. Korzystając ze zbiornika na deszczówkę o dużej pojemności, bez trudu uzbierasz ilość wystarczającą do wymiany wody w ogrodowym oczku wodnym lub w niedużym baseniku.

Jak zbierać wodę deszczową?

Do zbierania wody opadowej najlepiej nadają się specjalne beczki i zbiorniki z mocnych, ale jednocześnie lekkich tworzyw sztucznych, które ustawia się bezpośrednio przy rynnach. Dzięki temu w zbiorniku bardzo szybko gromadzi się duża ilość wody z dachu. W ten sposób nawet w ciągu jednej dużej ulewy uda ci się zgromadzić bardzo duży zapas. Nowoczesne zbiorniki na deszczówkę o pojemności nawet 360 litrów wyposażone są w oprzyrządowanie, zabezpieczające wodę przed zanieczyszczeniami i ułatwiające jej pobieranie (spusty, kraniki, węże). Ich dużą zaletą jest także estetyka. Zbiorniki na deszczówkę Prosperplast zaskakują ciekawymi formami, w związku z czym mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny. Zbiornik Aquacan doskonale imituje klasyczną wazę grecką; model Canyon wyglądem przypomina duży głaz; z kolei zbiornik Woodcan trudno odróżnić od tradycyjnej, drewnianej beczki na wodę.

Podziel się