Artykuł sponsorowany Jak działa bezprzewodowy system alarmowy?

Jak działa bezprzewodowy system alarmowy?

Coraz większa liczba właścicieli zawraca uwagę na prawidłowe zabezpieczenie swojej posesji przed włamaniem, bez względu na to, o jakim charakterze obiekt się na niej znajduje. Wśród inwestorów, którzy dysponują już świeżo wykończoną lub użytkowaną nieruchomością, coraz większą popularnością cieszą się bezprzewodowe systemy alarmowe. Oto co powinieneś o nich wiedzieć.

Kiedy rozważyć montaż alarmu bezprzewodowego?

Na zabezpieczenie posesji przed wtargnięciem osób postronnych pod nieobecność użytkowników nieruchomości decydują się już nie tylko obiekty biurowe, usługowe czy zakłady przemysłowe, ale także prywatni inwestorzy – właściciele domów jednorodzinnych. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych rozwiązań w zakresie urządzeń SSWiN – Systemu Sygnalizacji Włamania i Napadu. Można je jednak podzielić przede wszystkim na tradycyjne z okablowaniem oraz bezprzewodowe. Drugie z wymienionych okazują się idealne do budynków już wybudowanych oraz wykończonych, ponieważ nie wymagają skuwania ścian i planowania ułożenia okablowania. Warto również wspomnieć, że tego rodzaju systemy alarmowe są przeznaczone przede wszystkim do domów prywatnych oraz mieszkań, a także małych i średnich punktów handlowo-usługowych.

Z czego składa się bezprzewodowy system?

Urządzenia wchodzące w skład SSWiN do komunikacji między sobą wykorzystują łączność radiową. Co ważne, mogą zostać rozszerzone o dodatkowe elementy z zakresu ochrony przeciwpożarowej i z nimi zintegrowane, tworząc tym samym kompleksowy system zabezpieczenia nieruchomości. Niemniej jednak do podstawowych komponentów należy zaliczyć:

  • centralę alarmową – to do niej przekazywane są wszystkie sygnały z czujek, a w razie wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia uruchamia sygnalizator informujący o włamaniu sygnałem akustycznym lub optyczno-akustycznym oraz wysyła powiadomienie do właściciela w formie wiadomości SMS i firmy ochroniarskiej;

  • manipulator – czyli swoisty panel sterowania, który umożliwia szybkie uzbrojenie oraz rozbrojenie alarmu, a także sprawdzenie stanu czujek. Nowoczesne technologie pozwalają na przesyłanie takich danych także na urządzenia mobilne lub komputer za pośrednictwem internetu;

  • czujniki – bez nich system alarmowy byłby zupełnie bezużyteczny. Wykrywają one intruza lub inne niebezpieczeństwo najczęściej za pośrednictwem promieniowania podczerwonego (czujniki PIR) – innymi słowy reagują na zmiany promieniowania cieplnego obiektów znajdujących się w polu widzenia i na podstawie odpowiednich algorytmów kwalifikują je jako stan normalny lub stan alarmowy.


Wszystkie elementy działają dzięki akumulatorom, których żywotność musi wynosić minimum rok. Ponadto, aby centrala mogła przekazywać komunikaty o zagrożeniu za pomocą wiadomości SMS, system musi zostać wyposażony także w antenę GSM. Na rynku są dostępne zestawy do samodzielnego montażu, jednak lepiej takie zadanie powierzyć specjalistycznej firmie, na przykład Econect z Uniejowa. Mamy wtedy pewność, że wszystkie elementy zostaną prawidłowo skonfigurowane oraz zintegrowane ze sobą. To determinuje poprawne działanie SSWiN w obiekcie, a tym samym zapewnia prawidłową ochronę nieruchomości. Ponadto wykwalifikowani fachowcy będą w stanie doradzić w doborze urządzeń, które okażą się funkcjonalne pod kątem preferencji właściciela, jak i charakteru konkretnego budynku.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas