Artykuł sponsorowany Instalacja i konfiguracja sieci informatycznej LAN

Instalacja i konfiguracja sieci informatycznej LAN

Nieustanny rozwój technologiczny sprawia, że w firmach duże znaczenie ma możliwość szybkiej wymiany danych za pomocą łącz internetowych oraz bezprzewodowych z siecią LAN. Projektowanie sieci informatycznej LAN wymaga dokładnego przemyślenia rozmieszczenia, a także skonfigurowania bezprzewodowej sieci. Jednak czym dokładnie są sieci LAN, WLAN, WAN oraz VLAN i jak przebiega ich instalacja i konfiguracja?

Sieć LAN, WLAN, WAN, VLAN – czym są?

Sieć LAN pozwala na komunikację i dzielenie się wirtualnymi zasobami między komputerami, serwerami oraz drukarkami sieciowymi. Rozwiązanie to jest w dzisiejszych czasach niezbędne dla firm, ponieważ w zdecydowany sposób usprawnia działania przedsiębiorstw, które w swojej pracy wykorzystują komputery i inne sprzęty biurowe połączone z siecią. Z kolei zarządzanie siecią LAN polega na dostosowywaniu oraz instalacji urządzeń sieciowych i monitorowaniu ich. Dzięki sieci LAN możliwe jest podłączenie lokalnej sieci do rozległej sieci WAN. Warto dodać, że LAN może być zaprojektowane dla domowych potrzeb, ponieważ nie jest to tylko rozwiązanie dla firm.

Całość bezprzewodowych sieci komputerowych określa pojęcie „WiFi”, jednakże nie do końca jest ono precyzyjne. Sieć WAN, czyli Wide Area Network to rozległa sieć komputerowa. WAN łączy się poprzez sprzęty umieszczone w różnych obszarach, a w swojej pracy wykorzystuje  odmiany szeregowej transmisji. Z kolei WLAN to Wireless Local Area Network. To bezprzewodowa sieć lokalna, którą można połączyć z wykorzystaniem kart sieciowych, anten, punktów dostępu czy terminali. Do niej można podłączyć m.in. telefony, tablety, laptopy. VLAN to Virtual Local Area Network, a mówiąc bardziej szczegółowo, wirtualna sieć lokalna. Jest ona logicznie wydzieloną siecią w ramach innej sieci fizycznej, większej od niej. Wykorzystuje się ją w celu odseparowania rozmaitych części sieci.

Instalacja i konfiguracja urządzeń sieciowych

Przed instalacją sieci komputerowej, warto przemyśleć koncepcję związaną z odpowiednią wielkością sieci, a także, jaki jest zakres działań naszego przedsiębiorstwa. Ponadto to administrator sieci musi poznać sprzęt dostępny w firmie i dowiedzieć się, ile osób będzie korzystało z niego. Te informacje ułatwią stworzenie wdrożeń, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sieci LAN. Następnie zadaniem administratora jest podłączenie sprzętu oraz jego skonfigurowanie. Tym zadaniem zajmują się m.in. specjaliści z firmy Fiberis z Kostrzyna nad Odrą w województwie lubuskim. Potem administrator sieci monitoruje działanie sieci, a gdy zajdzie taka potrzeba, rozwiązuje pojawiające się problemy. Obecnie możliwe jest rozwiązywanie niektórych problemów zdalnie. Jednak wszystkie działania, których celem jest prawidłowe zarządzanie sieciami komputerowymi LAN, WAN, a także WLAN, rozpoczyna się od instalacji oraz konfiguracji routerów WAN. W trakcie tych prac nie można zapomnieć o zainstalowaniu i skonfigurowaniu firewall’a i routera LAN.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas