Materiał Partnera Jak dbać o sprzęt ogrodniczy?

Jak dbać o sprzęt ogrodniczy?

Sprawny sprzęt ogrodniczy to obowiązkowe wyposażenie każdego ogrodu. Bez niego jego pielęgnacja byłaby trudna lub całkowicie niemożliwa. Ręczne narzędzia może i są tanie, jednak stosowanie ich jest niezwykle pracochłonne i zajmuje masę czasu. W jaki sposób należy dbać o urządzenia, takie jak kosiarka, aby służyły przez długie lata, a korzystanie z nich było zawsze łatwe i komfortowe?

Przygotowanie do pracy

Pielęgnację sprzętu ogrodniczego najlepiej wytłumaczyć na przykładzie klasycznej kosiarki, choć wszystkie elementy dotyczą się także innych sprzętów ogrodniczych, takich jak np. glebogryzarka lub piła łańcuchowa. Pierwszym etapem jest oczywiście właściwe przygotowanie do pracy. Kosiarkę należy dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś widoczne uszkodzenia np. wyciekające paliwo lub obluzowane części. Wszystkie śruby powinny być dobrze dokręcone, szczególnie wtedy, kiedy używa się kosiarki po raz pierwszy w danym sezonie. Następnie należy naostrzyć noże i uzupełnić paliwo – dopiero po tych czynnościach można odpalić sprzęt. Nie należy obawiać się, jeśli nie uda się to od razu. Po długiej przerwie zdarza się, że konieczne jest kilkukrotna próba uruchomienia kosiarki.

Czyszczenie i przechowywanie

Po każdym użyciu sprzętu trzeba go dokładnie oczyścić. Niestety, wiele osób pomija ten krok. Po wykonanej pracy często odczuwa się zmęczenie i odkłada czyszczenie sprzętu na później. W przypadku kosiarki nie jest to jednak zbyt dobre rozwiązanie, gdyż trawa szybko zasycha i staje się trudna do usunięcia. Zatem mimo wszystko trzeba się zmobilizować i umyć urządzenie, a następnie umieścić je w suchym garażu lub innym miejscu, w którym nie panuje zbyt duża wilgoć. Zalanie elementów elektrycznych lub mechanicznych może skutkować trwałym uszkodzeniem sprzętu.

Regularne serwisowanie

Bardzo często pomijaną czynnością jest regularna naprawa drobnych usterek. Zwykle awarie są bagatelizowane aż do momentu, kiedy sprzęt całkowicie odmawia posłuszeństwa. Serwisem sprzętu ogrodniczego zajmuje się między innymi firma Andrzeja Zaczkowskiego, której siedziba znajduje się w Warszawie.

Wiele osób decyduje się na zakup tanich urządzeń, których nie jest szkoda wyrzucić po kilku sezonach, jednak licząc łączne wydatki – jest to całkowicie nieekonomiczne, a także nieekologiczne. Najlepszym rozwiązaniem jest jednorazowe zainwestowanie w dobry i nieawaryjny sprzęt, który będzie służył przez wiele lat, a wszelkie awarie i drobne usterki będzie można bez problemu naprawić u profesjonalnego mechanika.

Opracowanie:

Podziel się