Materiał Partnera Dlaczego warto inwestować w systemy automatyki domowej?

Dlaczego warto inwestować w systemy automatyki domowej?

Coraz częściej słyszymy o „inteligentnych domach”, które niegdyś znaliśmy tylko z wizjonerskich filmów o przyszłości. To, co jeszcze do niedawna wydawało nam się nieosiągalne, dziś jest już w zasadzie standardem w nowoczesnym budownictwie. Czy to nie przyjemne uczucie, gdy dom „myśli” za nas, a my możemy sterować wybranymi parametrami pomieszczeń z pozycji smartfona? Jakie zalety się z tym wiążą?

Czym jest system inteligentnego domu?

W tradycyjnym budownictwie każda domowa instalacja odpowiada za konkretne zadanie, a do jej obsługi wykorzystuje się osobną automatykę i sterowanie. Bywa to dla mieszkańców dość kłopotliwe, ponieważ obsługa wszystkich systemów zajmuje więcej czasu i wiąże się z koniecznością posiadania różnych pilotów (np. do bramy wjazdowej, klimatyzacji) bądź korzystania z różnych paneli sterowania (w przypadku ogrzewania, multimediów, alarmu, oświetlenia czy domowego monitoringu).

Z każdym rokiem w naszych domach pojawia się jeszcze więcej nowoczesnych instalacji takich jak np. automatyczna nawadnianie ogrodu czy sterowanie roletami. Z tego też względu specjaliści opracowali system inteligentnego domu, w którym wszystkie wymienione wyżej instalacje, są ze sobą skomunikowane i połączone. Domownicy otrzymują więc jeden system z prostym i jednolitym sterowaniem.

Zalety inteligentnego domu

Jak przekonuje specjalista z firmy Lookcam – instalacja systemu inteligentnego domu niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim można w ten sposób obniżyć koszty eksploatacyjne całego budynku. W jaki sposób? Smart dom odetnie dopływ prądu do urządzeń, z których nie korzystamy, kiedy nie ma nas w domu. Obniży także temperaturę w pomieszczeniach i zacznie podnosić ją dopiero chwilę przed powrotem domowników. Bazując na sygnałach dostarczanych przez czujniki ruchu, system będzie gasił światło w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Po otwarciu okna wyłączy też klimatyzację. A jeśli „zaobserwuje” opady deszczu w ciągu dnia, nie uruchomi zraszaczy w ogrodzie.

Automatyka domowa zwiększa również poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Mają oni dostęp do monitoringu nawet wtedy, gdy znajdują się poza domem.  Ponadto system wszczyna alarm lub procedury odstraszające, gdy tylko wykryje coś podejrzanego w domu lub jego najbliższym otoczeniu. Mowa tu zarówno o włamaniu, jak i np. o pożarze. Każdy system inteligentnego domu jest ściśle dopasowany do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Istnieje możliwość jego rozbudowy, jeśli tylko zdecydujemy się na kolejne udogodnienie w mieszkaniu. Smart dom jest prosty w obsłudze. Ze sterowaniem instalacjami poradzą sobie i dzieci, i seniorzy.

Opracowanie:

Lookcam Patryk Nadratowski

Kruszyn , Północna 15

Podziel się