Artykuł sponsorowany Dlaczego fińska? Historia sauny

Dlaczego fińska? Historia sauny

Okazuje się, że sauny wcale nie wymyślili Finowie. Chociaż to oni są odpowiedzialni za jej rozpowszechnienie. Sauna to określenie międzynarodowe, ale wywodzi się właśnie z języka fińskiego i oznacza miejsce z drewna. Przed tysiącami lat ludzie mogli się w nich po prostu ogrzać. Dzisiaj sauna to jednak określenie o wiele szersze.

Sauny suche i parowe

Warto wyróżnić przede wszystkim sauny suche i parowe. Pierwsze sauny przypominające sauny parowe pochodzą już z wieku VII p.n.e. Znaleziono ja na terenie środkowej Azji. Scytowie konstruowali specjalne paleniska, które działały podobnie do saun parowych. Z kolei pierwsza pisana wzmianka o saunach pochodzi z roku 1113 z Kroniki Nestora. Kijowski kronikarz był zszokowany faktem, że ludzie korzystają z saun. Jednak obecnie z saunami różnego rodzaju kojarzą się głównie Finowie. Ich tradycje związane z saunami sięgają 2000 tysięcy lat i do dziś kraj ten słynie z ich ogromnej popularności. To Finowie stworzyli także saunę suchą – którą nazywa się z tego powodu również sauną fińską. Dziś takie sauny montuje się na całym świecie, a w Polsce zajmują się tym takie firmy jak na przykład sklep SaunyFińskie.pl.

Różne zastosowania sauny

W tym przypadku nie bez znaczenia jest klimat panujący w Skandynawii. Duże opady śniegu i niskie temperatury sprawiły, że w ziemi zaczęto wykopywać dziury będące domami. Znajdowały się w nich kominki z kamieniami w środku. Czasem polewano je wodą. Dzięki temu temperatura rosła, podobnie jak wilgotność powietrza. Co ciekawe, obecnie w Finlandii jest około 2 mln saun, mimo że kraj ten zamieszkuje jedynie 5 mln ludzi. Jednak sauny to wbrew pozorom nie tylko Finlandia, ale i wspomniana Azja. Swoje sauny mieli także Aztekowie i Indianie zamieszkujący Amerykę Północną. Siadali oni w pomieszczeniu wyłożonym skórą, w którego centralnej części mieściło się ognisko z kamieniami, które polewano wodą. Celem było uzyskanie wizji.

Łaźnie i sauny w Polsce

W Polsce łaźnie parowe były popularne przede wszystkim w okresie Średniowiecza. Jednak od czasów króla Stefana Batorego, który tego typu rozrywki nie lubił, Polacy przestali więc korzystać z łaźni parowych. Powszechne były plotki o panujących w takich miejscach pijaństwie i rozwiązłości seksualnej. Dopiero w latach 30. ubiegłego wieku wróciło zainteresowanie tego rodzaju kąpielami. Wszystko to za sprawa igrzysk olimpijskich w Monachium oraz Finów, którzy ponownie rozsławili sauny na świecie. Obecnie w Polsce jest sporo saun parowych i suchych, a ich liczba cały czas rośnie. Spotkać się z nimi można m.in. w salonach SPA, na basenach czy w parkach wodnych w całym kraju.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas