Materiał Partnera Bezpieczne systemy gaśnicze dla serwerowni od firmy AFFS

Bezpieczne systemy gaśnicze dla serwerowni od firmy AFFS

Powszechna cyfryzacja wymusza na różnych instytucjach i firmach, aby dysponowały własnym serwerem. To miejsca niezwykle istotne dla przechowywania danych, których w razie wystąpienia pożaru nie da się już odzyskać. Z tego względu należy koniecznie zadbać o wyposażenie takiego pomieszczenia w systemy przeciwpożarowe oraz gaśnicze, jakie oferuje na przykład firm AFFS, której siedziba znajduje się w Łomiankach.

Projekt i montaż systemu przez specjalistów

Ochrona serwerowni powinna stanowić priorytetową kwestię, jeśli chodzi o jej prawidłowe działanie oraz funkcjonalność. Znaczenie ma także zabezpieczenie znajdujących się na serwerach danych w wersji cyfrowej. Dostęp do nich decyduje o utrzymaniu ciągłości działalności konkretnego podmiotu gospodarczego. W tym zakresie pomoc zapewnia firma AFFS, specjalizująca się w dziedzinie urządzeń do detekcji pożaru oraz systemów gaśniczych. W branży istnieje od 2012 roku, a do tego czasu prężnie się rozwija, dystrybuując produkty od uznanych producentów. O kompleksowości oferty świadczy nie tylko sprzedaż, ale także usługi projektowania, montażu, uruchamiania i serwisowania poszczególnych rozwiązań. Z roku na rok firma zyskuje coraz więcej zadowolonych klientów. O tym świadczą liczne referencje, między innymi te dotyczące instalacji gaśniczych gazowych przeznaczonych dla serwerowni.

Wczesne wykrywanie zagrożenia pożarowego

Proces gaszenia nie rozpocznie się, jeśli nie zostanie wykryty pożar. O tym decydują odpowiednio zaprojektowane w pomieszczeniu zabezpieczenia przeciwpożarowe, które mają za zadanie na bieżąco monitorować sytuację. W serwerowniach nie wystarczą jednak zwykłe czujniki dymu. Potrzebne są o wiele bardziej czułe urządzenia, które wykryją wspomniany dym, nim będzie on jeszcze widoczny dla "gołego" oka. Temu służy chociażby oferowany przez firmę AFFS, System Wczesnej Detekcji Dymu – VESDA. Sieć rurek ssących w sposób ciągły pobiera powietrze, a detektor wyposażony w laserową głowicę wyróżnia się bardzo dużą czułością. Tego rodzaju technologia z powodzeniem wysyła sygnał alarmowy o zagrożeniu. Dzięki temu w manualny lub automatyczny sposób dochodzi do uruchomienia urządzeń gaśniczych.

Gaszenie pożaru za pomocą gazów

Serwerownie to miejsca wypełnione po brzegi wrażliwą na różne czynniki elektroniką. Poza ogniem, dużym zagrożeniem stanowi dla niej woda. Ten sposób eliminowania pożaru jest niepożądany, zwłaszcza, że nie zawsze wykryty dym musi zwiastować niebezpieczeństwo pożaru. W takim przypadku automatycznie uruchamiane tryskacze wodne naraziłyby firmę na ogromne straty finansowe. Nie wskazane są także systemy gaśnicze tworzone z wykorzystaniem piany czy też proszku. Stąd też do tych miejsc, ale również muzeów, bibliotek czy archiwów wykorzystuje się czyste środki gaśnicze na gazy obojętne czy też NOVEC 1230. Ich zalety oraz problematykę przybliża pracownik firmy AFFS z Łomianek:

Zastosowanie gazów obojętnych lub gazu Novec 1230 gwarantuje bezpieczeństwo urządzeń serwerowych w razie fałszywego alarmu, ale przede wszystkim skutecznie gaszą. Rozwój technologii dysków magnetycznych HDD spowodowała, iż stały się one bardzo wrażliwe na różne czynniki zewnętrzne. Procesowi gaszenia gazami obojętnymi towarzyszy wypływ środka gaśniczego przez dysze, podczas którego tworzy się ciśnienie akustyczne. Ciśnienie to może mieć negatywny wpływ na pracę dysków HDD. Poziom fali akustycznej podczas gaszenie może być wyższy od wytrzymałości dysków na nią. Aby temu przeciwdziałać skonstruowano i przebadano w VdS dysze akustyczne dla systemu gazów obojętnych, które tłumią poziom ciśnienia akustycznego poniżej bezpiecznej granicy. Rozwiązanie bowiem nie pozostawia żadnych osadów ani zabrudzeń. Ponadto jest całkowicie bezpieczne dla środowiska. Proces gaszenia rozpoczyna się dopiero po ustalonym wcześniej czasie zwłoki, umożliwiającym opuszczenie serwerowni przebywającym tam osobom.

Należy również zwrócić szczególną uwagę na ochronę pomieszczeń UPS z bateriami Li-Ion, gdyż specyfika tych baterii niesie ze sobą bardzo duże zagrożenie pożarowe, a proces gaszenia tych baterii wymaga specjalnych rozwiązań. Firma AFFS posiada rozwiązania w swojej ofercie dla tego typu zagrożeń.

Opracowanie:

AFFS sp. z o.o.

Łomianki , Warszawska 31

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas