Artykuł sponsorowany  Czym powinien charakteryzować się dobry wąż strażacki?

Czym powinien charakteryzować się dobry wąż strażacki?

Wąż pożarniczy to jeden z najbardziej podstawowych i niepozornych elementów wyposażenie strażackiego, który jednocześnie jest niezastąpiony. To właśnie od sprzętu, jego jakości, parametrów oraz sprawności, w znacznej mierze zależy powodzenie akcji gaśniczej. A więc czym powinien charakteryzować się odpowiedni wąż pożarniczy? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Przeczytaj!

Rodzaje węży strażackich

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju węży strażackich, które różnią się od siebie pod względem konstrukcji, właściwości i co za tym idzie – zastosowania. Dlatego parametry konkretnych rodzajów węży dobiera się, biorąc pod uwagę to, w jaki sposób będą wykorzystywane. Najbardziej podstawowy podział obejmuje węże ssawne, czyli te pobierające wodę ze zbiornika, oraz węże tłoczne, które, jak sama nazwa wskazuje, tłoczą wodę do prądownicy. Oprócz tego węże pożarnicze można podzielić ze względu na przeznaczenie (do hydrantów lub motopomp i autopomp) oraz konstrukcję (wykładzinowe, wykładzinowe z okładziną i parciane).

Przede wszystkim wysoka jakość

Stwierdzenie, że sytuacja, kiedy podczas akcji gaśniczej wąż pożarniczy okazuje się nieszczelny, jest kłopotliwa, to znacznie więcej niż niedopowiedzenie. Niesprawny wąż może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa, a nawet życia ludzi znajdujących się w strefie zagrożenie, oraz dla bezpieczeństwa mienia. Właśnie dlatego, wybierając tak intensywnie eksploatowany element armatury pożarniczej, który narażony jest na skrajne temperatury, duże ciśnienie czy też działanie różnych szkodliwych substancji, kluczowe jest zwrócenie uwagi na jego wysoką jakość. Doskonałe węże strażackie oferowane przez producenta sprzętu strażackiego Bogdana Gila to rozwiązane, które zapewnia niezawodność nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Najważniejsze parametry węży strażackich

Chcąc wybrać najkorzystniejszy wąż pożarniczy oraz odpowiednio dopasować go do zastosowania, konieczne jest zwrócenie uwagi na kilka podstawowych parametrów. Najważniejsze są przede wszystkim – grubość węża, średnica wewnętrzna oraz ciśnienie (robocze, próbne i rozrywające). Te parametry przekładają się na wytrzymałość węża i możliwość jego zastosowań. Nie mniej ważny jest materiał wykorzystany do wykonania taśm oraz jego dodatkowe wzmocnienia, które przekładają się na: trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne czy działanie wysokich lub niskich temperatur, promieni UV, substancji chemicznych bądź olejów. Istotnymi cechami węży strażackich są również – długość, dobra przepuszczalność wody oraz pary wodnej, higroskopijność oraz rodzaj łącznika, w jaki są wyposażone.

Opracowanie:

Bogdan Gil

Bielsko-Biała , Piekarska 215

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas