Artykuł sponsorowany Balustrada – co to jest i do czego służy?

Balustrada – co to jest i do czego służy?

Balustrada jest pewnego rodzaju rozdzieleniem pomieszczenia lub ogrodzeniem powierzchni znajdujących się na wysokości, m.in. schodów, tarasów, dachów lub balkonów. Zwykle zamontowana jest na krawędziach, zabezpieczając obiekt i zapobiegając upadkom z wysokości. Balustrada jest także świetnym elementem ozdobnym, który może nadać niepowtarzalny charakter budowli lub wnętrzu pomieszczenia. Jakie można wyróżnić rodzaje balustrad i jaki wymogi musi ona spełniać? Zapraszamy do lektury!

Każdy znajdzie coś dla siebie, czyli rodzaje balustrad

Podstawowym kryterium podziału balustrad jest materiał, z którego są one zbudowane. Możemy wyróżnić kamienne, betonowe, metalowe jak i drewniane. Przy wyborze odpowiedniego wariantu zawsze warto zasięgnąć rady ekspertów. Specjalistą w dziedzinie balustrad drewnianych jest firma Mariusz Tomczyk Stolmar Usługi Stolarskie z siedzibą w Ostrówku, która świadczy kompleksowe usługi dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta, wykorzystując naturalne materiały najwyższej jakości. Obok rodzaju budulca balustrady wyróżnić można styl wykonania. Balustrada pełna to rodzaj ogrodzenia, który nie posiada prześwitów, zwykle zbudowana jest z cegły lub betonu i zakończona od góry poręczą. Istnieje również balustrada wykonana z pionowych elementów, trwale połączonych z powierzchnią, tzw. tralek. W tym przypadku pomiędzy poszczególnymi ogniwami, połączonymi od góry poręczą, występują przerwy. Najczęściej spotykaną konstrukcją jest jednak balustrada składająca się ze słupków, poręczy oraz elementów wypełniających przestrzeń między nimi, np. szkła lub siatki.

Balustrada - obowiązek czy ozdoba?

Balustrady świetnie spełniają funkcję dekoracyjną. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele projektów, które bez wątpienia przykuwają wzrok, wywołują podziw i nadają niepowtarzalny charakter wnętrzom i budynkom. Funkcja ochronna stoi jednak na pierwszym miejscu i jest prawnie uregulowana. Przepisy odnoszące się do konstruowania balustrad ustalone zostały w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. oraz w późniejszych aktualizacjach. Dokument ten szczegółowo przedstawia warunki, które muszą zostać spełnione, aby dany obiekt został uznany za bezpieczny i dopuszczony do użytku publicznego. Zgodnie z rozporządzeniem, balustrady muszą zostać zamontowane na powierzchni, której wysokość przekracza 50 cm. Przy schodach w budynkach mieszkalnych, muszą natomiast być osadzone w taki sposób, aby mogły być użyte przez osoby znajdujące się po obu stronach klatki schodowej. Wysokość balustrad musi mieścić się w przedziale 90-110 cm i mieć odpowiednią sztywność. Wszelkie konstrukcje muszą spełniać normy technologiczne i montażowe zawarte w Polskich Normach Budowlanych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas