Materiał Partnera
Rodzaje zabiegów przeprowadzanych w ramach stomatologii zachowawczej

Rodzaje zabiegów przeprowadzanych w ramach stomatologii zachowawczej

Stomatologia zachowawcza często jest także nazywana stomatologią ogólną. Nie bez przyczyny, ponieważ lekarz zajmujący się tą specjalizacją jest tak naprawdę stomatologicznym lekarzem pierwszego kontaktu. W ramach prowadzonych działań zajmuje się diagnostyką ,leczeniem oraz profilaktyką chorób zębów. Na czym dokładnie polega jego praca, dowiesz się z naszego artykułu.

Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym

Podstawowym zadaniem stomatologii ogólnej jest przeprowadzanie wizyt kontrolnych pacjentów. W trakcie takiej wizyty, dentysta dokładnie ogląda zęby pacjenta, sprawdza czy na żadnym nie ma śladów rozwijającej się próchnicy oraz przeprowadza leczenie ewentualnych ubytków i wykonuje zabiegi profilaktyczne. Jak tłumaczy nasz rozmówca z Kliniki Dental Studio w Otwocku: Na taką wizytę kontrolną każdy pacjent powinien się zgłaszać co najmniej dwa razy w roku. Jest bardzo ważne ponieważ kontrola uzębienia, oprócz przestrzegania zasad higieny jamy ustnej, stanowi podstawowy element zapobiegania rozwojowi próchnicy. Pamiętajmy o tym. Choroba próchnicowa może się rozwijać w różnym tempie, a im szybciej uda się ją wykryć, tym mamy większe szanse, że nie będzie konieczności wykonywania zawsze nieprzyjemnego borowania, a interwencja stomatologa ograniczy się jedynie do oczyszczenia chorego zęba z bakterii próchnicowych oraz zabezpieczenia zęba za pomocą specjalnego preparatu z fluorem.

Leczenie ubytków zębów

Jeżeli jednak nie uda się w porę zauważyć obecności bakterii próchnicowych, może dojść do powstania ubytku w zębie. W takich przypadkach konieczne jest już dokładne oczyszczenie ubytku oraz wypełnienie go plombą. To jednak nie jest ostatni etap rozwoju próchnicy. Brak interwencji lekarza w obu pierwszych etapach rozwoju choroby może mieć bowiem dużo bardziej poważne konsekwencje. Próchnica bowiem szybko może pokonać nie tylko szkliwo zęba, ale także zębinę i przedostać się do unerwionej i ukrwionej miazgi w kanałach zębowych. Na tym etapie próchnicy nie wystarczy już wykonanie borowania i wypełnienia ubytku plombą, konieczne jest także dokładne wyczyszczenia kanałów zębowych. Leczeniem kanałowym także zajmuje się lekarz specjalizujący się w stomatologii zachowawczej.

Profilaktyka próchnicy

Ostatnią grupą zabiegów przeprowadzanych w ramach stomatologii zachowawczej są zabiegi profilaktyczne, mające na celu wzmocnienie struktury zębów, zabezpieczenie ich przed rozwojem bakterii oraz oczyszczenie z zalegającej płytki i kamienia nazębnego. Spośród zabiegów profilaktycznych warto wymienić m.in. fluoryzację, scaling, piaskowanie oraz lakierowanie zębów.

 

Podziel się