Artykuł sponsorowany Na czym polega leczenie ortodontyczne i co jest przyczyną wad zgryzu?

Na czym polega leczenie ortodontyczne i co jest przyczyną wad zgryzu?

Z wadami zgryzu musi zmagać się wiele osób na całym świecie. Przyczyny ich powstawania są rozmaite i można je podzielić na genetyczne oraz zewnętrzne. Aby przywrócić zębom równy kształt, konieczna jest wizyta u specjalisty, czyli ortodonty. Leczenie ortodontyczne to proces długotrwały, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Czym dokładnie jest ortodoncja, skąd biorą się wady zgryzu i na czym polega ich leczenie?

Czym jest ortodoncja i skąd biorą się wady zgryzu?

Ortodoncja to jeden z działów stomatologii. Głównym celem ortodoncji jest eliminowanie i leczenie wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne wielu pacjentom kojarzy się z przywróceniem ładnego, równego uśmiechu. Trudno się z tym nie zgodzić, aczkolwiek takie leczenie stomatologiczne pełni znacznie ważniejszą funkcję. Dzięki ortodoncji możliwe jest korygowanie rozmaitych wad zgryzu, a co za tym idzie, przywrócone zostają prawidłowe funkcje szczęki jak np. przegryzanie i rozdrabnianie pokarmu. Wyeliminowanie wad zgryzu pozwala też cieszyć się poprawną wymową. Jednak skąd biorą się nieprawidłowości zgryzu?

Przyczyny wad zgryzu są rozmaite i dzieli się je na 3 główne grupy. Wady zgryzu mogą mieć podstawy genetyczne i dziedziczy je od przodków. Do nich zalicza się m.in. takie wady wewnętrzne jak progenię oraz diastemę. Ta pierwsza wada polega na silnie rozwiniętej żuchwie, natomiast ta druga to szpara między górnymi siekaczami. Kolejny typ to wady nabyte. Takie nieprawidłowości zgryzu pojawiają się w wyniku różnych czynników zewnętrznych. Tym może być złe układanie niemowlaka do snu lub stosowanie smoczków o nieodpowiednim kształcie. Nabyte wady zgryzu mogą się brać także z nawyków. Przykładem może być ssanie kciuka, a nawet ciągłe oddychanie przez usta. Trzecią grupę tworzą wady wynikające z połączenia czynników genetycznych i środowiskowych. Tego typu wady określa się jako zmiany ewolucyjne.

Leczenie ortodontyczne – jak wygląda?

W przypadku stwierdzenia wad zgryzu lekarz stomatolog może rozpocząć leczenie ortodontyczne, które stosuje się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Usługi ortodontyczne, w tym leczenie, oferuje Superdent z Warszawy. Tego typu leczenie warto rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ z wiekiem może ono trwać dłużej, a sam proces bywa bardziej skomplikowany. Abyśmy mogli rozpocząć leczenie wad zgryzu, konieczna jest wcześniejsza sanacja jamy ustnej. Polega ona na wcześniejszym wyleczenie wszystkich zębów. Leczenie ortodontyczne nie może być przeprowadzone, jeśli pacjent zmaga się np. zapaleniem dziąseł lub próchnicą. Obecnie najpopularniejszą formą leczenia ortodontycznego jest zakładanie aparatu na zęby.

Wyróżnia się 2 główne rodzaje aparatów ortodontycznych, którymi są aparaty stałe i ruchome. Stałe aparaty, jak sama nazwa wskazuje, na stałe mocowane są do zębów i zakłada się je od zewnątrz lub od wewnątrz. Najczęściej mamy do czynienia z aparatami zewnętrznymi, które są widoczne na pierwszy rzut oka. Z kolei aparaty ortodontyczne wewnętrzne to tzw. aparaty lingwialne lub językowe. Charakteryzują się tym, że ich nie widać. Drugi typ to aparaty ruchome, które można samodzielnie zdejmować i zakładać. Aparaty ruchome zwykle nosi się kilkanaście godzin na dobę, w zależności od zaleceń stomatologa. Obecnie ortodonci oferują pacjentom nowatorską metodę leczenia ruchomymi aparatami, którą określa się jako invisalign.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas