Artykuł sponsorowany Rachunkowość – poznaj zasady dotyczące ksiąg przychodów i rozchodów

Rachunkowość – poznaj zasady dotyczące ksiąg przychodów i rozchodów

Księgi przychodów i rozchodów są jedną z form podatkowego rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Warto wiedzieć, z czego się składają i jakie podmioty są zobowiązane do ich prowadzenia, a także to, że na rynku istnieją wyspecjalizowane podmioty, które oferują outsourcingowe usługi rachunkowo-księgowe. Prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów zajmuje się między innymi uznane biuro rachunkowe Anulka należące do Anny Kiereś.

Czym są księgi przychodów i rozchodów (KPiR)?

Księgami przychodów i rozchodów nazywa się narzędzia do ewidencjonowania działań rachunkowo-księgowych danego przedsiębiorstwa. KPiR zalicza się do jednej z najprostszych form rozliczania się z Urzędem Skarbowym, a fakt jej prowadzenia zgłasza się poprzez specjalny wniosek przed założeniem działalności lub w formularzu rejestracyjnym firmy CEIDG-1. W tego typu sprawach pomocy udziela biuro rachunkowe Anulka, które obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych, takich jak małe i duże firmy usługowe, przedsiębiorstwa przemysłowe czy też wspólnoty mieszkaniowe.

Kto musi prowadzić KPiR?

Obowiązek prowadzenia podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów mają osoby fizyczne osiągające dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, które nie są objęte opodatkowaniem w formie ryczałtu, spółki jawne i cywilne, a także partnerskie. Warto wiedzieć, że uprawnione do prowadzenia KPiR podmioty nie mogą przekroczyć przychodu netto ze sprzedaży w wysokości dwóch milionów euro po przeliczeniu na walutę polską (przeliczenie następuje według kursu średniego Narodowego Banku Polskiego). W przypadku przekroczenia limitu dane przedsiębiorstwo jako formę opodatkowania będzie musiało wskazać księgi rachunkowe wykorzystywane w pełnej księgowości. Warto wiedzieć, że coraz więcej firm decyduje się na podjęcie współpracy z profesjonalnymi biurami rachunkowymi takimi jak Anulka prowadzona przez Annę Kiereś – wymiernymi korzyściami jest głównie terminowość, doradztwo podatkowe, a także oszczędność (brak konieczności budowania własnych, firmowych działów rachunkowo-księgowych z odpowiednim zapleczem kadrowym oraz technicznym).

Co rejestrowane jest w księgach przychodów i rozchodów?

Księgi przychodów i rozchodów są uproszczoną formą prowadzenia rachunkowości danego podmiotu gospodarczego, które znacznie różnią się od ksiąg rachunkowych wykorzystywanych dla pełnej księgowości – one bowiem uwzględniają w rejestrze wszystkie ruchy gospodarcze i finansowe firmy. KPiR prowadzona według przepisów obejmuje takie pozycje jak: przychody, zakupy towarów handlowych i różnych materiałów, wydatki na prowadzenie działalności, a także koszty prac badawczych oraz rozwojowych. Warto wiedzieć, że rejestrowane przez biuro księgowe zdarzenia w księgach przychodów muszą być archiwizowane. Usługi outsourcingu księgowego Anny Kiereś spełniają wszystkie wymogi przepisowe – biuro to posiada pełne ubezpieczenie OC, a wszystkie wykonane przez nie prace utrwalane są w formie cyfrowej na trwałych nośnikach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas