Artykuł sponsorowany Jakie są zasady zwrotu podatku z zagranicy?

Jakie są zasady zwrotu podatku z zagranicy?

Złożone zeznanie podatkowe nie ogranicza się do dochodu uzyskanego w Polsce za cały rok. Gdy zarabia się z zagranicy, pracując za granicą lub w Polsce, należy rozliczyć się również na podobnych warunkach. W Polsce z reguły trzeba rozliczyć także wszelkie inne dochody uzyskane za granicą, niezależnie od tego, skąd się je uzyskuje lub skąd pochodzą. Pomoże w tym doświadczone biuro rachunkowe.

Jakie dokumenty przygotować?

Ubieganie się o zwrot podatku należy rozpocząć od przygotowania odpowiednich dokumentów:
  • otrzymane od pracodawcy zagranicznego z wykazem wysokości wynagrodzenia i pobranego podatku u źródła,
  • kopię paszportu lub dowodu osobistego,
  • kartę podatkową – dokument, który pracodawca jest zobowiązany przedstawić po zakończeniu pracy,
  • odcinek wypłaty za ostatni miesiąc lub ostatni tydzień albo dokument wydany przez pracodawcę,
  • nazwa i adres pracodawcy, z którym podatnik współpracuje,
  • numer zagranicznego ubezpieczenia społecznego.
Z takim kompletem dokumentów należy zgłosić się do biura księgowego, którego pracownicy pomogą uzyskać zwrot podatku z zagranicy.

Zeznanie podatkowe z zagranicy

Zarobki z pracy za granicą należy wykazać na formularzu PIT-36. Dokument ten przesyłany jest do właściwego organu podatkowego podatnika. Obowiązek rozliczania dochodów zagranicznych w Polsce zależy od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest rezydencja podatkowa. Osoba posiadająca rezydenturę podatkową w Polsce jest zobowiązana do rozliczania dochodów zagranicznych w Polsce. Rezydencja podatkowa ma miejsce, gdy spełniony jest co najmniej jeden z tych warunków: przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku łącznie i posiada w Polsce pracę, firmę lub rodzinę. Kolejnym czynnikiem jest uzyskanie dochodu zagranicznego. Nie wszystkie dochody zagraniczne muszą być wykazane na PIT. Obowiązek ten zależy od rodzaju umowy, jaką Polska zawarła z danym krajem.

Jak rozliczyć podatek z zagranicy?

Skompletowanie odpowiednich dokumentów i wypełnienie rubryczek na drukach może być dla niektórych osób problematyczne. Dlatego o pomoc warto poprosić doświadczonych księgowych pracujących na przykład w Biurze rachunkowym Ewy Sarwa z siedzibą w Barczewie. Wszystkie dochody uzyskane za granicą należy ujawnić w polskim Urzędzie Skarbowym. Trzeba wiedzieć, że dochód uzyskany w Niemczech, Belgii, Austrii i Czechach należy zgłosić do polskiego US w rocznym zeznaniu podatkowym. Dochód ten nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Aby rozliczyć się w Holandii na korzystnych warunkach i otrzymać zwrot podatku, konieczne jest przedstawienie w holenderskim Urzędzie Skarbowym dowodu dochodu za poprzedni rok podatkowy.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas