Artykuł sponsorowany Zmiany w prawie podatkowym dla przedsiębiorców

Zmiany w prawie podatkowym dla przedsiębiorców

Kwestie podatkowe w Polsce zmieniają się na lepsze – nie tylko dla osób prywatnych, lecz także przedsiębiorców prowadzących swoje firmy. Do najważniejszych nowości należy inny sposób rozliczania wynagrodzenia małżonków i dzieci pracujących w firmach rodzinnych. Zmiany dotknęły także wydatków związanych z eksploatacją samochodu prywatno‐firmowego oraz wymagań pozwalających na uzyskanie statusu małego podatnika.

Zmiany w PIT a firmy rodzinne

Niewątpliwie jedną z największych zmian, które zaczęły obowiązywać od pierwszego stycznia 2019 roku jest ta związana z wynagrodzeniem małżonka oraz dzieci przedsiębiorcy, których ten zatrudnia w swojej firmie. Teraz możemy uwzględnić je w kosztach uzyskania przychodu.

Do kosztów tych nadal nie będziemy mogli zaliczyć pracy własnej przedsiębiorcy oraz innych członków rodziny. Tym niemniej sytuacja uległa poprawie – poprzednie ustalenia utrudniały funkcjonowanie firm rodzinnych, których właściciele mogą dzięki najnowszym zmianom nieco zyskać.

Samochód prywatno‐firmowy a koszty przedsiębiorstwa

Jeżeli używamy samochodu prywatno-firmowego w celach służbowych, który jest w ewidencji środków trwałych to koszt jego serwisowania, napraw, paliwa oraz części zamiennych możemy odliczyć jedynie siedemdziesiąt  procent tego typu wydatków . Samochody nie prowadzone do ewidencji środków trwałych  przedsiębiorcy  możemy zaliczyć jedynie  dwadzieścia procent  i nie mamy obowiązku prowadzić kilometrówki.

Warto pamiętać, że kwota ta dotyczy wyłącznie kwoty podatku przedstawionej na fakturze. Zmiany te wchodzą w życie automatycznie u tych przedsiębiorców, którzy nie złożą do Urzędu Skarbowego stosownego oświadczenia związanego z deklaracją wykorzystania pojazdu wyłącznie do celów służbowych. Jeżeli tak będzie, a przedsiębiorca zgodzi się tym samym prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu pojazdu, możliwe będzie odliczenie całości podatku VAT.

Podwyższeniu uległy kwoty amortyzacji, jednak podlegają im wyłącznie samochody, których wartość nie przekracza dwudziestu tysięcy euro. O szczegóły najlepiej zapytać w wybranym biurze majątkowym, takim jak biuro Akro‐Silesia.

Mali podatnicy w 2019 – co się zmieniło?

Ze statusu małego podatnika VAT będą mogły skorzystać spółki, które osiągnęły przychód do dwóch milionów euro – nie, jak w latach poprzednich, do miliona dwustu tysięcy. Sprawia to, że znacznie większa liczba podmiotów będzie mogła skorzystać z uprawnienia pozwalającego na zastosowanie kasowej metody rozliczania podatku VAT, która upraszcza cały proces.

Zmiany w prawie wprowadziły także wiele innych ułatwień, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas