Które kraje ograniczają handel w niedziele?

Które kraje ograniczają handel w niedziele?

Polska dołączyła do krajów, w których handel w niedziele jest ograniczony. Lista państw, w których obowiązuje taki zakaz, jest pokaźna. Większość krajów w Europie daje jednak konsumentom wybór. Przeczytaj, gdzie obowiązują ograniczenia dotyczące handlu i z jakim typem obostrzeń można się spotkać w Europie. Zobacz, jak wypada Polska na tle innych europejskich państw.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Jak będzie wyglądał zakaz handlu w niedziele w Polsce w 2019 roku?

Nowy rok przyniesie nam większe ograniczenia dotyczące handlu w niedziele. W 2019 roku zakupy będzie można robić jedynie w ostatnie niedziele miesiąca oraz w niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy – sprawdź, jakie zmiany przyniesie nowy rok.

Warto wiedzieć, że Polska nie jest jedynym krajem, w którym obowiązują tego typu obostrzenia. Większość państw zrezygnowała jednak z tego typu zakazów. Pamiętaj, że jeżeli nie możesz iść do sklepu po zakupy, zawsze możesz zamówić produkty w sklepach internetowych.

W których państwach Europy obowiązuje niedzielny zakaz handlu?

Przede wszystkim należy podkreślić, że w żadnym z europejskich państw nie obowiązuje całkowity zakaz handlu w niedziele. Częściowy zakaz handlu obejmuje jedenaście państw. Jeżeli chodzi o państwa, które należą do Unii Europejskiej, nie ma unijnych przepisów, które regulowałyby niedzielny handel.

 Państwa z najbardziej restrykcyjnymi przepisami to Niemcy i Austria. Obowiązuje tam Sonntagsruhe – niedzielna cisza. W niedziele i święta działają jedynie stacje benzynowe oraz sklepy na dworcach kolejowych. Wyjątkiem są także sklepy umiejscowione obok atrakcji turystycznych.

W Holandii oraz Hiszpanii niedzielny handel regulowany jest przez lokalne przepisy. Nie ma ogólnopaństwowego zakazu handlu. Centrum Holandii – miejsce rządów protestanckich konserwatystów – to obszar ograniczeń dotyczących handlu. W Hiszpanii zazwyczaj sklepy otwarte są w pierwsze niedziele miesiąca i te poprzedzające święta.

W Grecji w niedziele otwarte są przede wszystkim małe sklepy. Szwecja to restrykcje dotyczące sklepów monopolowych. W Anglii w niedziele markety spożywcze otwarte są przez kilka godzin. Z ograniczeniami handlu można się spotkać także w Szwajcarii i Norwegii.

We Francji rada gminy ustala dwanaście niedziel w roku, w które sklepy mogą być otwarte. Lista ta musi zostać ustalona do 31 grudnia poprzedniego roku, data może zostać zmieniona na dwa miesiące przed pierwszym otwarciem.

Na Malcie także obowiązują specjalne przepisy — sklepy mogą być otwarte między datą 1 listopada, a 7 stycznia w godzinach 4:00-22:00; Jeżeli chodzi o czas pomiędzy 8 stycznia a 31 października sklepy mogą być otwarte w godz. 7:00-17:00 –  pod warunkiem, że zgłoszą inny dzień, w którym sklep będzie nieczynny.

zakaz handlu europa

Gdzie zakaz handlu w niedziele nie obowiązuje?

W Portugalii decyzja należy do władz lokalnych. W większości miejsc jednak zakupy można robić przez cały tydzień. Decyzję co do niedzielnych zakupów pozostawia się konsumentom w takich krajach jak: Dania, Estonia, Czechy, Finlandia, Łotwa, Litwa, Słowacja, Słowenia, Rumunia, Cypr oraz Bułgaria. Handel w niedziele jest łatwiejszy.

W Belgii  istnieje obowiązek zamknięcia sklepu przez jeden dzień w tygodniu. Nie musi to być niedziela.

Gdzie zakaz handlu został zniesiony?

Krajem, który za sprawą dużego niezadowolenia społecznego zrezygnował z zakazu handlu w niedziele, są Węgry. W marcu 2015 roku został wprowadzony zakaz, a w 2016 parlament zmienił przepisy. Obecnie to przedsiębiorca decyduje o godzinach otwarcia sklepu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas