Artykuł sponsorowany Żwir – jakie ma zastosowanie?

Żwir – jakie ma zastosowanie?

Żwir to okruchowa skała osadowa, wykorzystywana w wielu branżach. Firmy zajmujące się wydobywaniem i sprzedażą kruszyw naturalnych, zazwyczaj oferują różne mieszanki żwirowe. W zależności od potrzeb i przeznaczenia – możemy wybrać żwir bardzo drobny, nadający się do posadzek maszynowych, jak i ten o nieco większej wielkości ziaren – idealny do odwodnień i drenaży! W naszym artykule skupimy się na najczęstszych zastosowaniach tego kruszywa!

Żwir – właściwości i zastosowanie

Na początku warto wspomnieć o niezwykłych właściwościach żwiru, które przyczyniają się do jego dużej popularności. Wśród nich znajdziemy:

  • wysoki współczynnik przepuszczalności – woda jest skutecznie odprowadzana w głąb ziemi, co jednocześnie ogranicza tworzenie się kałuż na powierzchni;

  • dostępność ziaren o różnej frakcji – najczęściej wykorzystuje się żwir o ziarnach od 2 do 63 mm;

  • dobrą przyczepność – co znacznie ułatwia produkcję różnego rodzaju mas i mieszanek betonowych.

Firmy działające w branży budowlanej doceniają żwir nie tylko podczas produkcji mieszanek i prefabrykatów betonowych. Ten materiał sprawdzi się również podczas przygotowywania masy bitumicznej – stosowanej na nawierzchniach dróg.

To jeszcze nie wszystko!

Większość przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą materiałów budowlanych, na przykład Żwirownia Henryk Lehmann, oferuje żwir o frakcji 0-4 mm. Tak drobne ziarna znajdują zastosowanie przy produkowaniu posadzek maszynowych i zapraw betonowych.

Z kolei ziarna o średnicy 2-8, 8-16 oraz 16-32 mm sprawdzą się przy dekorowaniu ogrodu, odwodnieniach i umacnianiu terenu. Można nimi wysypać ozdobne ścieżki, teren wokół domu, podjazd oraz przestrzeń pomiędzy krzewami – tworząc ciekawe tło i sprzyjające warunki dla otaczającej zieleni!

Pamiętaj, że żwir stosowany do produkcji betonu musi spełniać odpowiednie polskie normy zharmonizowane z europejskimi. W przypadku budownictwa drogowego będzie to PN-EN 13242, a do mas bitumicznych należy użyć żwiru PN-EN 13043.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas