Materiał Partnera Zimowa konserwacja kostki brukowej

Zimowa konserwacja kostki brukowej

Śnieg i lód na kostce brukowej może być niebezpieczny, łatwo bowiem o poślizgnięcie się na śliskiej powierzchni. Systematyczne usuwanie śniegu to tylko część z zadań, które trzeba wykonywać zimą. Odpowiednia konserwacja kostki brukowej w okresie zimowym to gwarancja bezpieczeństwa oraz doskonałego wyglądu kostki brukowej przez długi czas. Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o kostkę brukową, kiedy na dworze panuje mróz!

Regularnie usuwanie śniegu i lodu

Systematyczne usuwanie śniegu z nawierzchni dekoracyjnych zwiększa bezpieczeństwo, a także pozwala przedłużyć żywotność nawierzchni. Jak podpowiadają nam specjaliści z firmy Kostek Brukarstwo i Roboty Ziemne Mariusz Giery, kostkę należy odśnieżać łopatami do odśnieżania z gumowym zgarniaczem. Należy unikać używania łopat z metalowymi końcówkami, które mogą powodować rysowanie powierzchni i w ten sposób przyśpieszać jej niszczenie. Śnieg należy usuwać regularnie, inaczej powstanie na nim zbita powłoka, której usunięcie będzie bardzo trudne. Zbitego śniegu nie należy usuwać poprzez uderzanie szpadlem lub łopatą, łatwo bowiem o pęknięcie kostki brukowej. Co jednak w sytuacji, kiedy pojawi się uszkodzenie mechaniczne? Wymiana kostki brukowej zimą to niekoniecznie dobry pomysł i lepiej duże prace przesunąć na wiosnę.

Poruszanie się po oblodzonej kostce może skończyć się bardzo bolesnym upadkiem, dlatego należy w miarę możliwości systematycznie usuwać lód.  Wiele osób używa w tym celu soli i jest to doskonały wybór! Nowoczesne kostki brukowe  są odporne na działanie soli. Do posypywania nawierzchni z kostki  należy używać soli drogowej, która ma większe kryształki. Warto pamiętać o tym, że sól obniża temperaturę zamarzania o 5 stopni, więc przy mocnych mrozach się nie sprawdzi.Piasek na oblodzoną kostkę brukową

Piasek może być stosowany na nawierzchniach z kostki brukowej samodzielnie lub po wymieszaniu go z solą. Drobny piasek nie będzie rysował nawierzchni kostki brukowej, a znacznie podniesie komfort poruszania się po oblodzonej nawierzchni. Po zimie warto zadbać o kostkę brukową i zakonserwować ją przy pomocy odpowiednich środków przeznaczonych do wyrobów z cementu.

Podczas układania kostki brukowej warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniego spadu, który powinien wynosić około 3%. Dzięki zachowaniu spadu po wiosennych roztopach woda nie będzie zatrzymywać się na kostce brukowej. Jeśli ogród znajduje się w mokrym miejscu, warto rozważyć także położenie pod kostkę brukową odpowiednich drenów, które pozwolą na skuteczne i szybkie odprowadzanie wody podczas wiosennych roztopów.

Podziel się