Materiał Partnera Kostka brukowa jako element dekoracyjny

Kostka brukowa jako element dekoracyjny

Kostka brukowa dawniej kojarzona była z nudną, szarą bryłą, używaną do układania chodników. Dzisiaj doceniono nie tylko jej wytrzymałość, łatwość montażu czy odporność na warunki atmosferyczne, ale zaczęto tworzyć z niej niepowtarzalne wzory. Kostka daje nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni zarówno tej miejskiej, jak i tej wokół domostwa.

Kształt i kolor podstawą wzoru

Z kostki brukowej wykonuje się taras, podjazd, miejsce parkingowe czy ścieżki w ogrodzie. Dzięki ich odpowiedniemu ułożeniu można nadać ogrodowi charakter. Wykonane z niej wzory mogą przyciągać wzrok lub subtelnie wpisywać się w aranżację posesji. Kostka może występować w różnych kształtach. Niesłabnącą popularnością cieszą się kwadraty i prostokąty. W tworzeniu dekoracyjnych łuków, zakrętów i okręgów sprawdzą się trapezy. Miłośnikom ekologicznych rozwiązań przypadną do gustu ażurowe nawierzchnie. Są to traktaty z prześwitami, które wypełnia się żyzną ziemią albo kruszywem. Ich zaletą jest przesiąkanie wody opadowej do podłoża — podkreśla specjalista z firmy Trojan Przedsiębiorstwo handlowo usługowe Katarzyna Trojan.

Powierzchnia kostek może różnić się od siebie powierzchnią, wyglądem i właściwościami. Charakter dawnych uliczek pozwolą przenieść do ogrodu kostki brukowe, które są specjalnie postarzane. Cechą kostek śrutowano-szczotkowanych jest antypoślizgowość, a to za sprawą tego, że ich powierzchnia jest chropowata, co zwiększa jej przyczepność. Możliwe jest także docinanie kostek, co sprawia, że można je dopasować do najbardziej skomplikowanego wzoru. Na efektywność kompozycji wpływa także jej kolor. Kostka brukowa dostępna jest w wielu odcieniach jak na przykład niebieski, żółty, czerwony. Warto jednak dopasować ją do kolorystyki elewacji, dachu czy tarasu, by całość harmonijnie ze sobą współgrała. Wybranie trzech palet odcieni pozwala na równomierne rozłożenie jej na całej powierzchni o odmiennych odcieniach materiału.

Układanie kostki

Pomocny w układaniu kostki brukowej jest projekt wzoru. Aby nie zniszczyć wcześniej przygotowanego podłoża, kostkę układa się od brzegu nawierzchni w stronę jej środka. Jej górna powierzchnia musi znaleźć się powyżej jednego centymetra docelowego poziomu, ponieważ osiądzie wskutek ubijania. Najlepiej, aby tą czynnością zajął się profesjonalista, gdyż należy starannie układać kostkę, w szczególności pierwsze rzędy, gdyż decydują o tym, czy będzie potrzebne przycinanie kostek. By nie narazić materiału na straty, takich zabiegów powinno się unikać.

Podziel się