Materiał Partnera Jak wybrać kostkę brukową?

Jak wybrać kostkę brukową?

Kostka brukowa jest bardzo popularną nawierzchnią, która często używana jest w ogrodach, na podjazdach czy tarasach. Jej układanie nie jest proste, wymaga doświadczenia i precyzji. Ważny jest także wybór odpowiedniej kostki brukowej, która spełni swoje zadanie i będzie sprawiać, że posesja prezentować się będzie doskonale. Sprawdź, jak wybrać kostkę brukową.

Wybór kostki brukowej - na co zwrócić uwagę?

Kiedy wybieramy kostkę brukową trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów. Najważniejszymi rzeczami są:

  • Kolor kostki brukowej - tradycyjna kostka brukowa ma zazwyczaj lekko czerwony lub szary kolor, ale obecnie na rynku znaleźć można wiele barwionych w masie kostek brukowych. Dzięki temu można idealnie dopasować kostkę do elewacji budynku i ogólnego wyglądu ogrodu.

  • Wykończenie kostki brukowej - kostki brukowe mogą być szlifowane, piaskowane lub mieć rustykalny, postarzany wygląd. Wybór wykończenia zależy od naszych preferencji. Należy jednak liczyć się z tym, że chropowate, postarzane kostki brukowe są bardziej narażone na zabrudzenia i rozwój mchu na nich. Warto sprawdzić, czy kostka danego producenta jest w odpowiedni sposób zaimpregnowana.

  • Kształt kostki brukowej - nawierzchnia brukowa złożona jest z pojedynczych kostek, który mogą mieć różny kształt. Wybór zależy od osobistych preferencji.

  • Grubość kostki brukowej - jak podpowiada nam ekspert firmy Dar Bruk Usługi budowlane, grubość kostki brukowej to bardzo ważny parametr. Niestety wiele osób nie wie, jak dobrać grubość kostki do planowanego obciążenia i w rezultacie często wybierają złe rozwiązanie. Kostki mają różne grubości:

  •  4 cm - taka kostka przeznaczona jest do dekoracyjnych opasek wokół budynków, rabat kwiatowych czy do rzadko używanych, nieobciążonych chodników.

  • 6 cm - kostka o takiej grubości przeznaczona jest do ruchu pieszego i pojazdów o wadze nieprzekraczającej 3,5 tony. Taka kostka sprawdzi się na przykład na podjazd.

  • 8 cm - kostka idealna na parkingi czy nawierzchnie ulic, które jednak nie są zbyt obciążone ciężkimi maszynami.

  • 10 cm - kostka przeznaczona do dużego obciążenia ruchem i bardzo ciężkimi pojazdami.

Do układania wybierz profesjonalistę

Kiedy wybraliśmy już kostkę, to następnym krokiem jest układanie kostki brukowej. Warto w tej kwestii zaufać profesjonalistom! Od tego, czy kostka zostanie ułożona w prawidłowy sposób, zależy bowiem to, czy kostka będzie spełniała swoją funkcję i będzie przez długie lata prezentować się doskonale. Układanie kostki nie jest proste, dlatego warto skorzystać z usług firmy brukarskiej.

Opracowanie:

Dar Bruk Usługi budowlane Dariusz Biskupski

Wieruszów , Warszawska 131

Podziel się