Materiał Partnera Zastosowanie osuszaczy powietrza w przemyśle

Zastosowanie osuszaczy powietrza w przemyśle

Osuszacze powietrza to urządzenia pozwalające zlikwidować zbyt wysoki poziom wilgoci, panujący w pomieszczeniu. Stosuje się je nie tylko w domach, ale również w firmach oraz zakładach przemysłowych, zwłaszcza w branży spożywczej i farmakologicznej, gdzie niezwykle istotne jest zachowanie odpowiednich warunków, w tym temperatury i poziomu wilgotności. Sprawdź, jakie są inne zastosowania osuszaczy powietrza.

Zapobieganie korozji elementów metalowych

Powierzchnie przedmiotów wykonanych z żelaza lub stali w kontakcie z wilgocią powietrza mogą ulec utlenieniu, czyli korozji. Jest to proces niebezpieczny, powodujący niszczenie materiału. Nie dojdzie do tego, jeśli wyroby metalowe przechowywane będą w miejscu o odpowiednich warunkach – wilgotność pomieszczenia powinna być niższa niż 50%.

Najlepszym sposobem, by tego dokonać, jest osuszanie powietrza. Jest to także najbardziej ekonomiczny sposób ochrony materiałów przed utlenianiem, który zastąpić może kosztowne malowanie powłokami antykorozyjnymi. Systemy osuszania stosuje się w przypadku obiektów takich jak:

  •  mosty,
  • centrale elektryczne,
  • łodzie,
  • konstrukcje na otwartym morzu,
  • samoloty oraz czołgi wojskowe.

Osusza się także garaże i hangary, kontenery, kotły oraz turbiny. Działanie to ma wiec szerokie zastosowanie, w przypadku wyrobów metalowych.

Produkcja żywności i materiałów higroskopijnych

Zastosowanie osuszaczy powietrza w firmach zajmujących się produkcją suchej żywności, żywności w proszku, słodyczy w stanie stałym lub innych materiałów higroskopijnych pozwala na osiągnięcie wysokiej jakości produktów. Z tego względu wiele zakładów przemysłowych i fabryk korzysta z produktów Humac Air Creators – osuszaczy kondensacyjnych lub adsorpcyjnych.

Zazwyczaj przy produkcji materiałów higroskopijnych wykorzystuje się osuszacze adsorpcyjne, ponieważ w procesach produkcyjnych tych substancji  niezbędny jest naprawdę niski punkt rosy. Osuszanie powietrza zapobiega także rozwojowi bakterii, grzybów oraz pleśni, które zagrażać mogłyby produkcji żywności.

Zapobieganie kondensacji

Kondensacja, czyli skraplanie się wody z powietrza na powierzchni przedmiotu może doprowadzić do wielu problemów. Wśród nich wymienić można choćby korozję, zwarcia, problemy z drukiem w przypadku tworzyw sztucznych. Kondensacja zazwyczaj spowodowana jest sytuacją, gdy temperatura powierzchni jest niższa niż punkt rosy wilgotności powietrza i można jej zapobiec, dzięki osuszaniu powietrza. Ma to zastosowanie w przypadku produkcji z zimną wodą, na przykład w przemyśle piwnym.

Osuszanie budynków

Jeśli w budynku, z różnych powodów, panuje wilgoć, najskuteczniejszym systemem osuszenia go jest zastosowanie osuszacza powietrza o szczególnej wydajności w osuszaniu. Są to osuszacze przemysłowe działające na zasadzie absorpcji chemicznej.

Przy zastosowaniu tradycyjnych metod suszenia za pomocą ciepła, często zdarzały się sytuacje, że wilgoć, zamiast znikać, przenosiła się z jednej części do drugiej w budynku. Dzięki nowoczesnemu procesowi osuszania można całkowicie usunąć wilgoć ze struktury budynku, a przy tym zaoszczędzić sporo energii.

Opracowanie:

Podziel się