Artykuł sponsorowany Zasady projektowania instalacji kanalizacyjnej w budynku

Zasady projektowania instalacji kanalizacyjnej w budynku

Prawidłowo zaprojektowania i wdrożona instalacja kanalizacyjna gwarantuje bezproblemowe funkcjonowanie całego budynku. Warto jednak poznać zasady, jakimi należy się kierować podczas projektowania i budowy instalacji wewnętrznej. W dzisiejszym artykule podpowiemy Wam jak uniknąć najczęściej powtarzanych błędów przy zakładaniu instalacji kanalizacyjnej.

Zasada działania instalacji

Instalacja kanalizacyjna wewnętrzna działa przeważnie w układzie grawitacyjnym. Oznacza to, że ścieki spływają w niej pod własnym ciężarem. Oczywiście możemy spotkać także inne rozwiązania jak na przykład układy mieszane. W ich przypadku ścieki z pomieszczeń najbardziej oddalonych od pionu są przemieszczane z pomocą specjalnych urządzeń rozdrabniająco-przepompowujących. Elementami charakterystycznymi instalacji wewnętrznej są piony kanalizacyjne, przewody odpływowe (poziomy) oraz podejścia pod umywalkę, zlewozmywak czy bidet.

Rodzaj materiałów

Rury stosowane do budowy instalacji kanalizacyjnej wykonywane są najczęściej z tworzywa sztucznego. Są to głównie materiały PCV, PP oraz HDPE. Rury wykonane z polipropylenu odznaczają się wysoką odpornością chemiczną oraz termiczną. Co istotne wykazują także niski współczynnik rozszerzalności cieplnej. Polipropylen bardzo dobrze tłumi drgania, co przekłada się na zmniejszenie poziomu hałasu emitowanego przez instalację. A jak w porównaniu z polipropylenem wypadają rury z PCV? Są one wytrzymałe na działanie czynników chemicznych oraz mechanicznych. Wykazują także niski współczynnik rozszerzalności cieplnej. Aby zachować spójność i dobre funkcjonowanie całej instalacji należy kupować wszystkie elementy od jednego producenta.

Jaka średnica rur?

Wybór średnicy rur w instalacji kanalizacyjnej powinien zależeć od rodzaju oraz liczby podłączonych do nich urządzeń. Należy przestrzegać w tym przypadku pewnych uniwersalnych zasad. Długość podejścia rur o średnicy 40 i 50 mm nie powinna być większa niż 3 m. Dla rur o średnicy 75 mm maksymalna długość wynosi 5 m. W momencie przekroczenia tego parametru należy zwiększyć średnicę rur o jeden rozmiar. Bardzo podobnie trzeba postąpić w przypadku, gdy pojedyncze podejście ma więcej aniżeli trzy zmiany kierunku trasy. To zapewni odpowiednią przepustowość rur. Zmiana szerokości elementów jest wymagana również w przypadku, kiedy różnica poziomów między syfonem, a miejscem podłączenia podejścia do pionu ma mniej niż 1 m.

System wentylacji

Ważnym elementem instalacji kanalizacyjnej jest system wentylacji. Jego zadaniem jest zapobieganie spiętrzaniu ścieków w przewodach oraz wysysaniu wody z syfonów. Prawidłowe zaplanowanie otworów rewizyjnych ułatwia dostęp do poszczególnych elementów instalacji w przypadku awarii. Każdy pion musi być wyposażony w odrębny otwór rewizyjny.

Zachowanie spadków

„System grawitacyjny, jak sama nazwa wskazuje, polega na zaprojektowaniu odpowiednich spadków. Ich wielkość musi być ściśle dopasowana do średnicy rur kanalizacyjnych.” – wyjaśnia Wiesław Kożybski, właściciel firmy, która zajmuje się montażem instalacji wodno-kanalizacyjnych w budynkach. Rury o średnicy poniżej 110 mm powinny mieć spadek w granicach 2%. Rury o średnicy 160 mm muszą mieć spadek 1,5%.

Budowa instalacji kanalizacyjnej powinna być prowadzona według ściśle określonych zasad. Tylko w ten sposób można uzyskać efekt w postaci niezawodnego i funkcjonalnego systemu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas