Artykuł sponsorowany Jak działają agregaty do prób ciśnieniowych?

Jak działają agregaty do prób ciśnieniowych?

Wysokociśnieniowe agregaty do prób ciśnieniowych to maszyny wykorzystywane przede wszystkim do sprawdzania szczelności zbiorników, rurociągów, wężownic i kotłów. W naszym artykule przyjrzymy się konkretnemu agregatowi prób ciśnieniowych, by poznać budowę maszyny i zrozumieć, w jaki sposób działa. Wymienimy poszczególne elementy agregatu i wyjaśnimy, jak funkcjonuje.

Wysokociśnieniowy agregat pompowy – budowa

Maszyny o podobnych zastosowaniach mogą się od siebie różnić, dlatego zdecydowaliśmy się opowiedzieć o konkretnym sprzęcie, by w opis budowy nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu. Pod lupę wzięliśmy wysokociśnieniowy agregat pompowy firmy J.J. Krupiński z Klimontowa oznaczony jako KRS 10/20 SC – to maszyna zbudowana na poręcznym wózku lakierowanym proszkowo, której waga wynosi około 50 kg. Agregat składa się z pompy nurnikowej firmy SPECK (konkretnie jest to pompa typu NP10/10-140), która napędzana jest poprzez sprzęgło elastyczne za pomocą elektrycznego silnika jednofazowego. Pompa nurnikowa to rodzaj pomp wyporowych o ruchu posuwisto-zwrotnym. W agregacie do prób ciśnieniowych, któremu się przyglądamy, pompa wyposażona jest w manometr wskazujący ciśnienie pracy oraz zawór nadmiarowy, który zabezpiecza pompę przed nadmiernym wzrostem ciśnienia.

Działanie wysokociśnieniowego agregatu do prób ciśnieniowych

Jak już wspomnieliśmy we wstępie do naszego artykułu, główne zadania agregatu do prób ciśnieniowych to sprawdzanie szczelności zbiorników i rurociągów, wężownic i kotłów. Omawiany przez nas agregat KRS 10/20 SC jest uruchamiany poprzez elektryczny układ sterujący, który spełnia funkcje rozruchu, pracy i zatrzymania. Agregat jest sterowany ręcznie. Podłączamy do go źródła medium i badanego obiektu, np. zbiornika. W przypadku tego agregatu do prób ciśnieniowych medium to woda o maksymalnej temperaturze 70 st. C, a maksymalne ciśnienie robocze wynosi 20 bar. Uruchamiamy próbę ciśnieniową. Pompa nurnikowa zaczyna tłoczyć medium do ciśnienia, które ustawiane jest za pomocą zestawu zaworów, ciśnienia odczytanego z manometru precyzyjnego. Gdy zadane ciśnienie zostaje uzyskane, obiekt próbny odcina się zaworem odcinającym, a maszyna zostaje wyłączona. Badany obiekt pozostaje pod ciśnieniem przez określony czas według ustalonej procedury. Wydajność maszyny to 10 l/min. Na koniec warto wspomnieć, że dodatkowym wyposażeniem omawianego agregatu do prób ciśnieniowych może być tłumik pulsacji i elektroniczny manometr rejestrujący.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas