Artykuł sponsorowany Zalety i zastosowanie klimatyzatorów wodnych w obiektach przemysłowych

Zalety i zastosowanie klimatyzatorów wodnych w obiektach przemysłowych

Utrzymywanie właściwej jakości powietrza w obiektach przemysłowych jest podstawowym warunkiem zapewniającym pracownikom bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Normy BHP dokładnie określają konieczność dbania o jakość powietrza i precyzując jego parametry. Brak odpowiednich systemów oczyszczających i schładzających grozi chorobami układu oddechowego. Wśród wielu rozwiązań coraz popularniejsze stają się klimatyzatory wodne. Czym są i jakie jest ich zastosowanie, można dowiedzieć się, czytając artykuł.

Czym jest klimatyzator ewaporacyjny i jak działa?

Klimatyzator wodny inaczej zwany ewaporacyjnym to urządzenie występujące w wersji mobilnej lub stacjonarnej. Pozwala ono na utrzymywanie w pomieszczeniach wysokiej jakości powietrza oraz stałej temperatury, a także co bardzo ważne stabilnej wilgotności. Oba parametry można w dużym zakresie regulować według potrzeb użytkownika.

„Klimatyzatory wodne – wyjaśnia specjalista z firmy Toram, która zajmuje się dystrybucją urządzeń do klimatyzacji ewaporacyjnej – wykorzystują do schładzani powietrza zjawisko ewaporacji, czyli naturalnego odparowania wody. Do ich funkcjonowania niezbędne jest więc zasilanie urządzenia w wodę. Gorące powietrze pobierane z pomieszczenia, przechodzi przez nasączone wodą specjalne filtry celulozowe o dużej powierzchni. Następnie odparowuje, oddając część ciepła. Parująca woda w sposób naturalny obniża temperaturę powietrza, a jednoczenie zwiększa jego wilgotność. Dodatkowo przepływające powietrze przez wkłady filtracyjne oczyszczane zostaje z różnego rodzaju zanieczyszczeń takich jak kurz, pyłki roślin, czy pyły przemysłowe”.

Szerokie zastosowania i wyjątkowa skuteczność

Ewaporacyjne schładzacze powietrza należy  stosować wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba efektywnego schłodzenia i oczyszczania powietrza oraz gdzie jego wilgotność musi być utrzymywana na odpowiednim poziomie. Najczęściej znajdują zastosowanie do klimatyzowania  hal produkcyjnych, magazynów, sortowni, różnego typu warsztatów, a także salonów samochodowych. Niezastąpione są w miejscach, gdzie dużą wagę przywiązuje się do jakości powietrza, a więc w centrach ogrodniczych, obiektach sportowych i serwerowniach. Ich walory użytkowe doceniane są w takich miejscach jak piekarnie, chlewnie, czy pralnie.

Klimatyzatory wodne doskonale można wykorzystać do tworzenia tzw. wysp chłodu. Umożliwia to schładzanie wydzielonych obszarów lub stref. Metoda ta sprawdza się skutecznie w zakładach przemysłowych do polepszania jakości powietrza i ochładzania stanowisk pracy oraz miejsc, w których funkcjonują urządzenia i maszyn wydzielające dużą ilość ciepła.

Zalety ekologiczne i ekonomiczne też są ważne

Klimatyzatory ewaporacyjne to urządzenia wentylacyjno-chłodzące zużywające niewielką ilość energii elektrycznej. Przyjmuje się, że eksploatacja tych urządzeń jest o 90% tańsza, niż ma to miejsce przy tradycyjnej klimatyzacji. Ten fakt skłania, aby zaliczyć klimatyzatory wodne do grupy urządzeń ekologicznych. Do ich funkcjonowania niepotrzebne są szkodliwe dla środowiska gazy chłodnicze, a emisja dwutlenku węgła do atmosfery jest znikoma. Powietrze uzyskane z klimatyzatora ewaporacyjnego jest w pełni czyste, świeże i o odpowiedniej wilgotności. Nie zanotowano również obecności w obiegu wodnym bakterii z rodzaju Legionella.

Zalety klimatyzatorów wodnych przyczyniają się do ich coraz większej popularności. Dobrym źródłem informacji na temat ich działania i wykorzystania są specjalistyczne firmy zajmujące się sprzedażą oraz montażem klimatyzacji ewaporacyjnej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas