Materiał Partnera Zalety i wady studni abisyńskich

Zalety i wady studni abisyńskich

Wąskorurowe studnie, zwane potocznie abisynkami, sprawdzają się jako punktowe, dodatkowe ujęcie wody użytkowej między innymi na działkach rolnych i rekreacyjnych, w sadach, ogrodach, a także zieleńcach. Wiele osób decyduje się na nie, by móc zaoszczędzić swój budżet i tym samym ograniczyć ilość wody pobieranej z miejskiego wodociągu. Jakie wady oraz zalety mają nowoczesne studnie abisyńskie – na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Nazwa abisynka nie bez powodu nawiązuje do Abisynii, czyli Etiopii, jednego z najbardziej ubogich krajów afrykańskich pod względem dostępu do wody pitnej. Do dziś powstaje tam wiele prostych, płytkich studni, do których budowy nie potrzeba skomplikowanych urządzeń ani ciężkiego sprzętu. Takie też są nowoczesne studnie, wiercone w Polsce i łączą one w sobie funkcjonalność, łatwą obsługę oraz niebanalny design.

Prosta budowa, łatwy montaż i obsługa

Standardowa studnia abisyńska, w przeciwieństwie do głębinowej, jest bardzo płytka, a jej głębokość nie przekracza 7 – 8 metrów. Mechanizm składa się z kilku prostych elementów, takich jak: rura ssawna, filtr, zawory zwrotne z uszczelkami, tłok, cylinder oraz korbowód połączony z dźwignią manualną. Podczas pobierania wody ciecz jest zasysana, filtrowana i wyrzucana na zewnętrz, na przykład do wiadra, a cały proces trwa zaledwie kilka chwil. Pobraną wodę można magazynować i wykorzystać na przykład po podlewania kwiatów lub mycia podłóg w domku letniskowym.

W ciągu jednej minuty rożne rodzaje pomp ręcznych lub elektrycznych są w stanie wygenerować maksymalnie do 4 m³ wody na godzinę, a na ostateczne ilości pobranej cieczy ma oczywiście wpływ bliskość warstw wodonośnych. Jak podkreśla Zbigniew Połom z firmy Studniarstwo: taka studnia posłuży wiele lat, wybudowanie jej nie kosztuje wiele, podobnie jak eksploatacja, i jest to doskonały sposób na doprowadzenie wody do miejsc, gdzie nie ma jeszcze wykonanych przyłączy do lokalnych sieci wodociągowych.

Wady studni abisyńskich

Studnie abisyńskie mają kilka istotnych wad, o których warto wiedzieć na etapie planowania tego typu inwestycji. Takie ujęcie pozwala szybko uzyskać wodę na działce, ale nie jest to woda zdatna do picia – co więcej, w przypadku suszy istnieje ryzyko, że zasoby wodne będą mocno ograniczone lub zanikną.

Wadą studni, takich jak abisynki, jest też nawracający problem z zapychającym się filtrem. Warstwa mułu i zanieczyszczeń może utrudniać korzystanie z nich, dlatego niezbędne są regularne przeglądy oraz w razie potrzeby, przemywanie lub wymiana filtra.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas