Materiał Partnera Studnia przydomowa – kiedy warto ją wykopać?

Studnia przydomowa – kiedy warto ją wykopać?

Bezpośredni dostęp do wody jest sporym ułatwieniem dla każdego gospodarstwa domowego, dlatego wiele osób decyduje się na wykopanie studni. Dobrym rozwiązaniem jest uwzględnienie takiej konstrukcji jeszcze na wczesnym etapie projektowania całego obiektu. Należy jednak wybrać właściwy system dopasowany do indywidualnych potrzeb. Jakie są konkretnie rodzaje studni i kto powinien zająć się ich wykonaniem?

Nowoczesne rozwiązania

Tradycyjnie wyglądająca studnia to połączenie żurawia składającego się z wiadra zawieszonego na linie i sporej głębokości otworu, do którego opuszcza się naczynie wykonane z drewna w celu nabrania wody. Klasyczną studnię kopaną wyposażyć można w pompę, która jest zanurzona w wodzie znajdującej się na dnie i wymusza jej obieg. Ściany studni tworzą odporne betonowe kręgi, zapewniające całej konstrukcji stabilność i ochronę przed osunięciem. Profesjonaliści tacy jak zajmująca się studniarstwem firma Stanisława Rudzkiego proponują wydajne rozwiązania w tym zakresie – wykonawstwo studni kopanej mechanicznie. Jak sama nazwa wskazuje, jest to wykop, który charakteryzuje się niekiedy nawet sporą głębokością (nierzadko przekraczającą nawet 10 metrów). Jego wykonanie należy zlecić specjalistom wykorzystującym właściwe metody działania, które umożliwiają efektywną pracę i szybkie wykopanie studni. Wybór betonowych kręgów to rozwiązanie wciąż bardzo popularne, firmy studniarskie zajmujące się kopaniem mechanicznym tego typu studni muszą jednak zwrócić uwagę na wiele istotnych szczegółów podczas pracy.

Głębokość nie jest przeszkodą

Stosowane obecnie metody umożliwiają szybkie i sprawne mechaniczne wykopanie studni. Jej zastosowanie jest dość szerokie i może dotyczyć m.in. celów gospodarczych. Z racji faktu, że woda pobierana z takiego źródła nie jest ewidencjonowana, rozwiązanie to przynosi znaczne oszczędności dla domowego budżetu. Studnia kopana mechanicznie doskonale sprawdzi się więc wtedy, gdy dom położony jest na działce ze sporym ogrodem, który powinien być regularnie podlewany. Wykopanie głębokiej studni znacząco ograniczy koszty tego typu działań. Należy jednak pamiętać, że oszczędności wynikające z posiadania studni kopanej mechanicznie zależą w dużej mierze od jakości przeprowadzonych wykopów. Jeżeli będą one wykonane za pomocą właściwych metod przez osoby wykwalifikowane w tym zakresie, a montaż dodatkowych urządzeń, takich jak np. pompy wymuszającej obieg wody, przebiegnie bezproblemowo i w sposób przemyślany, to studnia może służyć przez wiele lat i przynosić znaczne korzyści. Wpuszczenie kręgów w warstwę wodonośną gruntu piaszczystego może przynieść niepożądane konsekwencje w postaci zasypywania się betonowych elementów. Warto zatem wykonanie przydomowych ujęć wody zlecić fachowcom.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas