Materiał Partnera Zalety i wady posiadania kominka

Zalety i wady posiadania kominka

Ogień od zarania dziejów był zawsze nieodłącznym elementem ludzkiej kultury. Efektem ewolucji otwartych palenisk jest kominek symbolizujący radość życia, a palący się w nim ogień to źródło inspiracji i symbol domowego ciepła. W większości nowobudowanych domach znajduje się miejsce na kominek, który może spełniać funkcję od typowo estetycznych doznań do w pełni ekonomicznego źródła ogrzewania.

Zalicza się do nich:

  • biokominki
  • kominki konwekcyjne,
  • paleniska z płaszczem wodnym,
  • ciepłe zabudowy kominkowe,
  • kominki  akumulacyjne
  • kominki gazowe.

Bogata oferta palenisk kominkowych i ich różnorodność powoduje, że na kominek lub nowoczesny piecyk kominkowy może sobie pozwozić  każdy człowiek.  Jednak czy warto go mieć? Zdania na ten temat są podzielone. Przedstawiamy wady i zalety posiadania kominka.

Zalety kominka

Posiadanie kominka niesie za sobą bardzo dużo zalet od estetycznych, czyli piękna wizja naturalnego ognia  poprzez ekonomiczne, czyli dodatkowe, niezależne źródło ogrzewania domu, aż po zalety ekologiczne, pod warunkiem stosowania palenisk posiadających certyfikat ekoprojektu. Drewno sezonowane jest paliwem ekologicznym, tzw. odnawialnym źródłem energii. Współczesna technologia budowania domów nie wymaga stosowania palenisk o wysokiej mocy grzewczej, przez co kominki oraz piecyki są bardzo często urządzeniami niskoenergetycznym o wysokiej sprawności i małym zużyciu opału. Kominki powietrzne, tzw. konwekcyjne są w stanie bardzo szybko nagrzać pomieszczenie, w którym się znajdują, a przez zastosowanie mechanicznej dystrybucji powietrza – turbiny (Dystrybucja Gorącego Powietrza) DGP- mogą skutecznie dogrzać pozostałe części mieszkania lub domku jednorodzinnego.  Zastosowania ciepłych zabudów kominkowych w połączeniu z akcesoriami akumulacyjnymi pozwoli nam na wydłużenie czasu oddawania ciepła po wygaszeniu ognia nawet do 10 – 12 godzin. Zabudowy ciepłe i kominki akumulacyjne są najzdrowszą formą ogrzewania dla człowieka. Ciepło jest oddawana przez promieniowanie podczerwone. Taki sposób ogrzewania ogranicza przegrzewanie pomieszczeń i eliminuje szkodliwy dla zdrowia ruch wysuszonego powietrza. Innym komfortowym sposobem dystrybucji ciepła są kominki z płaszczem  wodnym.  Prawidłowo skonfigurowane połączenie instalacji dwóch systemów grzewczych w jednym obiegu np. piec gazowy plus kominek z płaszczem wodnym oraz buforem jest doskonałym źródłem ogrzewania i pozyskiwania ciepłej wody użytkowej.

Wady kominka

Wszystko ma swoje zalety  wady. Kominek nie jest urządzeniem dla „leniwych”. Paliwo do kominków, czyli drewno wymaga odpowiedniego sposobu przechowywania i sezonowania, minimum dwa lata. Paląc drewnem mokrym narażamy się na niebezpieczeństwo samozapłonu komina. Źle dobrane paleniska, złe kominy dymne, czy niedostateczne doprowadzenie powietrza do spalania i nieumiejętność obsługi kominka często kończy się okopconymi ścianami. Większość wad eksploatacyjnych można wyeliminować, od warunkiem wcześniejszych konsultacji z doświadczonymi wykonawcami takimi jak Kominki Kowalczyk, który specjalizuje się w sprzedaży i montażu kominków powietrznych, ciepłych zabudów, systemów akumulacji ciepła, DGP, instalacji nowoczesnych piecyków wolnostojących, palenisk z  płaszczem wodnym, biokominków i innych akcesoriów związanych ogólnie z kominkami.

Opracowanie:

Podziel się