Materiał Partnera Zakup okien aluminiowych - wady i zalety

Zakup okien aluminiowych - wady i zalety

Okna aluminiowe stale zdobywają nowych zwolenników. Przez swój estetyczny wygląd, doskonale sprawdzają się zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak również domach i mieszkaniach prywatnych. Są lekkie, bardzo wytrzymałe i mogą przyjmować różnorodne kształty. Mają niezaprzeczalnie bardzo dużo zalet, jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Przyjrzyjmy się zatem plusom i minusom posiadania okien z aluminium.

Energooszczędność i duża wytrzymałość

Okna wykonane z aluminium są solidne i wytrzymałe. Dzięki dużej stabilności konstrukcji nawet przy wąskich ramach mogą z łatwością utrzymać masywne przeszklenia. Okna aluminiowe są również odporne na działanie wszelkich czynników zewnętrznych i ciągle zmieniających się warunków atmosferycznych. Nie odkształcają się pod wpływem wody czy dużego nasłonecznienia, a także nie wymagają regularnej konserwacji. “Okna aluminiowe to produkt solidny i sprawdzony, również dla osób, którym zależy na rozwiązaniach energooszczędnych. Współczesna technologia pozwoliła na to, aby okna aluminiowe dorównywały pod tym względem oknom z PCV czy drewna. Izolacja cieplna jest na najwyższym poziomie.”- mówi specjalista z firmy KLATT Konstrukcje Aluminiowe, przodującego producenta okien w woj. wielkopolskim.

Różnorodność kształtów

Aluminium to materiał bardzo podatny na formowanie. Daje to możliwość tworzenia okien o różnorodnych kształtach. Najczęściej wybierane modele to okna aluminiowe okrągłe oraz łukowe, które idealnie wpasowują się we współczesne trendy. Swoją popularność zawdzięczają również minimalistycznemu i estetycznemu wyglądowi oraz różnorodnej kolorystyce dostępnej na rynku. Producenci okien prześcigają się w coraz to nowszych i ciekawszych barwach oraz fakturach, przez co z łatwością każdy znajdzie coś dla siebie.

Brak możliwości naprawy

Jednak okna aluminiowe nie są bez wad. Jedną z największych jest fakt, że w razie uszkodzenia, zarysowania czy odbarwienia, nie ma możliwości naprawy. W takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do wymiany całego okna, co wiąże się ze sporymi kosztami. Zwłaszcza jeśli wybraliśmy spersonalizowaną opcję, na przykład okna aluminiowe łukowe na zamówienie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że ogólnie ich cena wyjściowa, w porównaniu do wersji drewnianych czy PCV jest wyższa, co stanowi dużą barierę dla wielu osób.

Reasumując, okna wykonane z aluminium to bardzo dobry wybór. Są wytrzymałe, solidne i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Zapewniają dużą energooszczędność, a dzięki plastyczności pozwalają na uzyskanie różnorodnych kształtów. Również dostępność kolorów i faktur jest ogromna, dlatego mimo wyższej ceny, jest to dobra inwestycja.

Podziel się