Artykuł sponsorowany Za co odpowiada geodeta podczas realizacji inwestycji drogowych?

Za co odpowiada geodeta podczas realizacji inwestycji drogowych?

Budowa nowej drogi to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, które wymaga zaangażowania nie tylko znaczących środków finansowych, ale także rzetelnej pracy wielu ludzi specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach. Wyjątkowa odpowiedzialność spoczywa jednak na geodetach, którzy stają przed niezwykle trudnym zadaniem przygotowania osnowy realizacyjnej całej inwestycji. Na czym zatem polegają konieczne do wykonania czynności na tym etapie prac?

Czym jest osnowa realizacyjna prac drogowych?


Aby móc odpowiedzieć na to pytanie w sposób jak najrzetelniejszy, w pierwszej kolejności należy skupić się na definicji pojęcia osnowy geodezyjnej. Co to takiego? To opracowanie, które składa się przede wszystkim z sieci wyodrębnionych punktów, charakteryzujących się jednolitą konstrukcją, tożsamą metodą pomiarową oraz identycznym sposobem rozlokowania punktów sieci. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, jak wysokim stopniem skomplikowania cechują się prace polegające na wybudowaniu nowej drogi, sama osnowa geodezyjna okazuje się niewystarczająca.

Ze względu na zbyt małe zagęszczenie punktów istniejącej osnowy geodezyjnej – dla celów realizacji obiektów budowlanych absolutnie niezbędne staje się przygotowanie precyzyjniejszej osnowy realizacyjnej. Nadrzędnym celem takiego działania jest wytyczenie w terenie obiektów zaprojektowanych i uwidocznionych na planie zagospodarowania inwestycji, wytyczenie wszystkich obiektów związanych technicznie z pasem drogowym oraz przeprowadzenie obsługi geodezyjnej. Jeżeli chodzi o inwestycje drogowe, to punkty osnowy realizacyjnej muszą zostać zlokalizowane w konkretny sposób. Jaki?

Budowa drogi a rozlokowanie punktów osnowy realizacyjnej


Po pierwsze punkty osnowy realizacyjnej powinny zostać umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie pasa drogowego w taki sposób, aby umożliwiały prowadzenie obsługi budowy oraz nie były narażone na ewentualne zniszczenie w trakcie prowadzonych prac. Geodeta musi wziąć pod uwagę zarówno zagrożenia wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Za bardzo ważną informację uznaje się także fakt, że odległość pomiędzy poszczególnymi punktami nie powinna przekraczać 300 metrów. Z każdego punktu osnowy musi być zapewniona dobra widoczność na aktualnie powstający odcinek drogi.

Sprawne i jednocześnie rzetelne przygotowanie osnowy realizacyjnej to bardzo skomplikowany proces wymagający wieloletniego doświadczenia. Dlatego też, poszukując kompleksowego wsparcia w tym zakresie, warto zwrócić uwagę na jedynie na najlepszych fachowców. Zdecydowanie zaliczają się do nich pracownicy firmy Azymut, którzy każdorazowo oferują swoim klientom indywidualne podejście oraz atrakcyjne warunki cenowe. Wsparcie specjalistów stanowi najlepszą gwarancję sprawnego i bezpiecznego przebiegu prac.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas