Materiał Partnera Dlaczego warto zatrudnić geodetę przed zakupem działki?

Dlaczego warto zatrudnić geodetę przed zakupem działki?

Zakup działki jest jednym z pierwszych kroków do realizacji planów o budowie własnego domu. Czasem jest to po prostu bezpieczny sposób na ulokowanie swoich oszczędności. Jednak bez względu na motywy, przed zakupem ziemi warto zwrócić się do geodety. Specjalista upewni się, czy jej granice są dobrze wyznaczone, dzięki czemu będzie można dokonać bezpiecznej i uczciwej transakcji.

Geodeta a zakup działki

Zakup własnego gruntu to niemała inwestycja. Dlatego należy upewnić się, że ziemia jest warta swojej ceny. W tym celu przyda się w cierpliwość i pomoc specjalistów. Wśród rzeczy, które warto wykonać przed zakupem działki, zalicza się: sprawdzenie jej stanu prawnego, wypisu i wyrysu z ewidencji gruntów, zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Warto również zwrócić się do geodety, aby upewnić się, że granice działki rzeczywiście przebiegają tam, gdzie deklaruje sprzedający.

Wbrew pozorom granice działki są dość częstym powodem sąsiedzkich konfliktów. I nie zawsze wynikają ze złej woli. Zwykle jest to brak wiedzy, zatarcie znaków granicznych lub brak prawnego uregulowania granic terenu. W zależności od sytuacji geodeta dokona wznowienia znaków granicznych (wznowi granice działki) lub rozgraniczenia nieruchomości. Ten drugi krok dotyczy przypadków, gdy granice działki są sporne lub nie są jeszcze ustalone prawnie.

Geodeta przy budowie domu

Udany zakup działki otwiera drogę do budowy domu. Obecność geodety przy inwestycji budowlanej jest obowiązkowa, a jego zadania ściśle regulują przepisy. Zatrudniając geodetę jeszcze na etapie zakupu działki, można ocenić, jak przebiega współpraca. W przypadku owocnej, bezproblemowej współpracy, warto ją przedłużyć na czas budowy domu. Geodeta jest niezbędny w zasadzie od początku do zakończenia budowy. Do jego zadań należy m.in.:

  • Sporządzenie mapy do celów projektowy.
  • Tyczenie budynku.
  • Wytyczenie przyłączy i ich pomiar.
  • Pomiar powykonawczy budynku i opracowanie map powykonawczych.

Usługi geodezyjne w Rusinowie

Osoby, które potrzebują pomocy geodety z Rusinowa (województwo lubuskie) i okolic, zapraszamy do skorzystania z oferty firmy Geo-Kam Usługi Geodezyjno-Kartograficzne Kamila Chaś-Stefanowska. Geo-Kam dysponuje tym, czym powinna wyróżniać się profesjonalna firma geodezyjna: doświadczeniem, wykwalifikowanymi pracownikami i nowoczesnym, specjalistycznym sprzętem. Firma obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i inne firmy. Każdy klient może liczyć na rzetelność, terminowość, fachowe doradztwo i atrakcyjne ceny. Oferta obejmuje szeroki zakres usług geodezyjnych, w tym: pomiary geodezyjne, redakcję map, pomiary powykonawcze, rozgraniczenia i podziały nieruchomości, geodezyjną obsługę inwestycji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas