Materiał Partnera
Wymiana czy naprawa? Czynniki decydujące o podjęciu decyzji dotyczącej wymiany zamka w drzwiach

Wymiana czy naprawa? Czynniki decydujące o podjęciu decyzji dotyczącej wymiany zamka w drzwiach

Jakość i sprawne działanie zamka w drzwiach wejściowych do domu czy mieszkania to pierwszy warunek bezpieczeństwa domowników oraz naszego dobytku. Aby zamek rzeczywiście spełniał swoją funkcję, musi działać sprawnie.

Ile razy zdarzyło ci się zawrócić z drogi do pracy, żeby upewnić się, że zamknąłeś drzwi na klucz? W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie sytuację, w której beztrosko opuszczamy dom bez przekręcenia klucza w zamku – zauważa nasz rozmówca z Pogotowia Zamkowego w Poznaniu. Ale co zrobić, gdy dokładne zamknięcie drzwi niespodziewanie okazuje się niemożliwe?

Kiedy zużyje się zamek

Zamki w drzwiach mogą zużywać się z czasem i ulegać usterkom. Wpływa na to intensywność użytkowania, a także zanieczyszczenia, które dostają się do zamka (np. zabrudzenia znajdujące się na klucz oraz pył i kurz z powietrza). Nie bez znaczenia jest jakość zamka zamontowanego w drzwiach.

O tym, że zamek może wymagać naprawy świadczą różne objawy, w tym utrudnione przekręcanie klucza, czyli mniej płynne działanie, głośne zgrzytanie podczas przekręcania klucza, kłopoty z włożeniem klucza do zamka albo nawet opadanie klamki. Wszystkie te oznaki powinny być dla ciebie ostrzeżeniem, że wkrótce zamek zatnie się nieodwracalnie.

Naprawa zamka od drzwi

Jeśli więc zauważysz, że zamek zaczyna odmawiać posłuszeństwa, czym prędzej wezwij ślusarza. Im szybciej zareagujesz, tym większe szanse, że możesz naprawić zamek, zamiast wymieniać cały mechanizm zabezpieczenia. A to oznacza dla ciebie oszczędność pieniędzy oraz stresu, który czeka cię, gdy zamek zatnie się ostatecznie.

Wymiana zamka do drzwi

Wymiana zamka to ostateczność, do której dochodzi najczęściej w sytuacji, gdy jedyną opcją otwarcia zatrzaśniętych drzwi okazuje się jego przewiercenie. Oczywiście, zdarzają się też inne powody, w których warto wymienić zamek, np. jeśli chcesz wstawić zabezpieczenie o wyższej klasie wytrzymałościowej.

Podziel się