Artykuł sponsorowany Czym jest immobilizer i co zrobić w przypadku jego uszkodzenia?

Czym jest immobilizer i co zrobić w przypadku jego uszkodzenia?

Jednym z najbardziej cenionych i skutecznych zabezpieczeń antykradzieżowych w autach są immobilizery, które stosuje się dzisiaj w niemalże wszystkich samochodach. Rozwiązanie to pozwala zablokować zapłon silnika lub pracę komputera sterującego układem zapłonowym, uniemożliwiając rozruch pojazdu. Niestety mimo swojej funkcjonalności immobilizery bywają awaryjne. Ich uszkodzenie wiąże się z brakiem możliwości odpalenia auta przez kierowcę. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

Z czego składa się immobilizer?

Immobilizer to elektroniczne zabezpieczenie antykradzieżowe, które opiera swoją pracę o unieruchamianie silnika poprzez blokadę zapłonu lub blokadę pracy komputera sterującego całym układem zapłonowym. Ten swoisty „unieruchamiacz” sprawdza się świetnie w autach ekonomicznych, a także w samochodach klasy premium. Niezależnie od marki i modelu pojazdu podzespół składa się zaś z dwóch ważnych elementów. Pierwszym z nich jest centralka lub sterownik silnika. Ta część immobilizera montowana jest wewnątrz pojazdu. Drugi element – transponder – to specjalny pilot. W nowszych autach transponder wbudowywany jest w kluczyk samochodowy lub kartę. Jak zaś działa immobilizer?

Odblokowywanie silnika po włożeniu kluczyka do stacyjki lub po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na pilocie skutkuje wymianą sygnałów między centralką immobilizera a transponderem. Dochodzi zatem do nadania transponderem unikalnego kodu (stałego lub zmiennego podczas każdej próbie), który jest odbierany i weryfikowany przez sterownik silnika. On również wysyła swój własny kod, który także sprawdzany jest przez transponder. Sekwencja kilku wymian sygnałów kodowych pozwala zaś na rozpoznanie przez silnik kluczyka i na zwolnienie blokad. Cały proces trwa zaś ułamek sekundy. Co jednak zrobić wtedy, kiedy immobilizer samochodowy zablokuje jednostkę napędową i nie pozwoli uruchomić auta mimo przesłania prawidłowej sekwencji kodów?


Co zrobić w przypadku uszkodzenie immobilizera?

Awarie immobilizerów są stosunkowo częste. Do najpopularniejszych zalicza się uszkodzenie sterowników, urwanie cewki immobilizera czy też przerwanie pętli indukcyjnej. Problematyczna jest również sytuacja, w której kierowca nie posiada zapasowego kluczyka/pilota, a oryginalny zgubił lub też uszkodził. Nowy zestaw przygotowywany w autoryzowanej stacji obsługi (ASO danej marki) może zaś być drogi. Jego koszt może przekraczać nawet 1500 złotych. Tańszym rozwiązaniem jest zatem znalezienie pogotowia ślusarskiego, które specjalizuje się w awaryjnym otwieraniu drzwi do domów, drzwi samochodowych, sejfów, skrytek. Wiele takich pracowni oferuje usługę dorabiania kluczy do wszystkich samochodów z immobiliserem. Liczyć mogą na to klienci firmy KLUCZ-SERWIS, która działa w Oświęcimiu.

Takie pracownie przygotowują dla kierowcy głównie dodatkowe kluczyki z transponderem, oferując modną obudowę oraz pełną usługę kodowania pilota. Klienci mogą liczyć też na szybkie i bezinwazyjne otworzenie zablokowanych drzwi. W przypadku uszkodzenia nie kluczyka, lecz sterownika, najczęściej immobilizer powinien być serwisowany w warsztatach samochodowych oferujących usługi elektromechaniki pojazdowej. Każdy kierowca kupujący samochód powinien też pamiętać o tym, by wyposażyć się w awaryjny zestaw kluczyków z transponderem – zadanie dorobienia pilota z transponderem warto zlecać wspomnianym pogotowiom ślusarskim. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas