Artykuł sponsorowany Wylewki anhydrytowe – poznaj ich zastosowanie i zalety

Wylewki anhydrytowe – poznaj ich zastosowanie i zalety

Wylewki anhydrytowe mechaniczne to obok wylewek cementowych najpopularniejsze podkłady podłogowe o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Powstają one ze specjalnie przygotowanego gipsu, który wcześniej jest odwodniony. To dlatego anhydryt zwany jest inaczej gipsem bezwodnym, który po wylaniu na podłoże ma krystaliczną i połyskliwą fakturę. Gdzie zaś wylewki anhydrytowe znalazły swoje zastosowanie i jakie są ich zalety?

Zastosowanie wylewek anhydrytowych

Wylewki anhydrytowe tworzą podkłady podłogowe cienkowarstwowe, które wyrównują i zabezpieczają posadzkę, a także mogą pełnić funkcję jastrychu. Są one bowiem samopoziomujące, niebywale gładkie oraz równe. Dodatkowo anhydryty świetnie przewodzą ciepło. Zalecane są zatem dla domów z ogrzewaniem podłogowym. Świetnie sprawdzą się również tam, gdzie warunki pomieszczeń powinny być sterylne i nawet w najmniejszym stopniu pozbawione toksyn. Takie wylewki można zatem wykonywać np. w szkołach, szpitalach czy innych obiektach użyteczności publicznej.

Ze względu na swoją cechę bezskurczu oraz dzięki możliwości podawania maszynowego idealne nadają się też do budynków wielkopowierzchniowych przeznaczenia przemysłowego, magazynowego czy handlowego. Wtedy często wylewka jest pokrywana żywicą epoksydową odporną na paliwo, ciecze żrące i inne substancje szkodliwe. W takim przypadku dwa zespolone podkłady spełnią swoje zadanie również w garażach, pracowniach czy warsztatach samochodowych. Specjaliści z takich firm jak MIX-BET zwracają też uwagę inwestorów na to, by wybierali dodatkowe systemy zabezpieczające na anhydryty. Najważniejsze są warstwy hydrofobowe, przeciwogniowe oraz antypoślizgowe.

Zalety wylewek anhydrytowych

Zalet wylewek anhydrytowych jest wiele. Jak już wspomniano, są one samopoziomujące, idealnie równe i gładkie, a także szybkie w podawaniu i rozprowadzaniu. Nie wymagają tworzenia dużej ilości dylatacji – wystarczy zachować tylko szczeliny obwodowe. Ich tworzenie jest błyskawiczne nawet w pomieszczeniach z instalacją podłogową oraz ze złożoną geometrią podłoża. Sprawdzają się zatem w budynkach małych, jak i wielkopowierzchniowych, stając się uniwersalnym podkładem pod glazurę, płyty ze szkła hartowanego, kamień naturalny, parkiety oraz wspomnianą żywicę epoksydową.

Dużą zaletą wylewek anhydrytowych jest również to, że są lekkie. Ich grubość wynosi od 2 do 70 milimetrów. Obciążenie stropów nie jest zatem duże, co pozwala je wykorzystać nawet przy adaptacjach poddaszy. Wiąże się też to z brakiem konieczności zbrojenia. W procesie zastygania wylewka anhydrytowa nie ulega bowiem kurczeniu.

Uniwersalne dane techniczne wylewek anhydrytowych

Wylewki anhydrytowe tworzone są dzisiaj w różnych klasach. Producenci prześcigają się w nowościach, a na jakość podkładu podłogowego wpływa też precyzyjna praca wylewkarzy. Kupując anhydryty, można jednak kierować się kilkoma uniwersalnymi parametrami technicznymi. Dobra mieszanka powinna posiadać:

  • klasę wytrzymałości na ściskanie C30, C35 lub wyższą,
  • klasę wytrzymałości na zginanie powyżej F5,
  • współczynnik przewodzenia ciepła nawet o wartości 2 W/mK,
  • możliwość obciążania i chodzenia po kilku godzinach,
  • zużycie materiału na poziomie 20 kg/m2 przy 1 cm grubości jastrychu.

Warto szukać również produktów, które są uszlachetnione i posiadają wyższe niż standardowe parametry dotyczące wytrzymałości na ścieranie czy wodę. Nigdy nie należy przy anhydrytach zapominać o izolacjach przeciwwilgociowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas