Materiał Partnera Wykop pod fundamenty pod okiem geodety

Wykop pod fundamenty pod okiem geodety

Zanim ruszą prace budowlane, a konkretnie jakiekolwiek prace ziemne, konieczne jest skorzystanie z usług geodety, który zajmie się wytyczaniem fundamentów oraz dokładnym określeniem miejsca, w którym stanie dana konstrukcja. Jest to ważny moment, gdyż od wyboru dobrej lokalizacji zależy cały sukces przyszłej budowy. Jaki związek z fundamentami ma geodeta?

Postawienie domu w miejscu, gdzie występują wody gruntowe podmywające ziemię, krzywa konstrukcja ścian i podłóg, źle rozplanowany dojazd do ulicy oraz pomylone przyłącza instalacji mogą stanowić ogromny problem w użytkowaniu budynku. Jeśli chcemy, aby wszystko przebiegło zgodnie ze sztuką budowlaną oraz przepisami, należy skorzystać z usług firm takich jak Galileo, których pracownicy pomogą wytyczyć granice działki, fundamentów oraz ogrodzenia tak, aby zadowolić wszystkich zainteresowanych.

Wytyczanie fundamentów- na czym polega?

W dawnych czasach budowlańcom do zaznaczenia bryły domu wystarczył kawałek sznurka, wapno lub piasek, albo wykopanie płytkiego rowku. Czasy się zmieniły, budowane są nowoczesne domy, które czasami zaprojektowane są z innowacyjnymi rozwiązaniami, które uniemożliwiają stosowanie tak prostych metod. Jednocześnie stare techniki nie były zbyt trwałe, gdyż linka mogła się zerwać, a wiatr mógł zdmuchnąć piasek. Dzisiaj biura geodezyjne wyposażone są w wysokiej jakości sprzęt ułatwiający dokonanie niezbędnych pomiarów oraz oprogramowanie, które ułatwia ich analizę i przygotowanie rekomendacji dla przyszłych właścicieli domu. W zależności od zgłaszanych potrzeb geodeta może wytyczyć granice działki, ogrodzenia lub samych fundamentów. Jego głównym zadaniem jest wskazanie reperów, czyli stałych miejsc, które będą odnośnikiem do każdych innych dokonywanych przez niego pomiarów. Fundamenty można wytyczyć na kilka sposobów, ale do najczęściej wybieranych należy metoda ław drutowych oraz metoda kołkowa. Ich wybór zależy często od osobistych preferencji geodety lub od ukształtowania terenu, na którym będzie on pracował. Obie dają trwałe efekty, które przyspieszą prace ziemne, są odporne na warunki atmosferyczne oraz czynnik ludzki.

Proces wytyczania fundamentów

Należy wskazać, w którym miejscu będą biegły ściany budynku, co zależy w dużej mierze od kształtu domu i stopnia skomplikowania jego formy. Wskazać trzeba charakterystyczne punkty lub osie, minimum jeden na każdy z czterech narożników, a przy bardziej skomplikowanym projekcie może być ich nawet dziesięć. Ławy drutowe to linki, jakie biegną między deskami przytwierdzonymi do wbitych w ziemię palików. Metoda z kołkami wymaga wbicia drewnianych kołków w miejsca przecięcia głównych osi budynku lub w narożnikach zewnętrznych. Należy jednak uważać, aby zapewnić sobie miejsce na przechowywanie materiałów budowlanych, dojazd ciężkich maszyn typu koparki, koparko-ładowarki, wywrotki i samochody dostawcze. Geodeta czuwa nad przestrzeganiem wskazanych przez niego granic oraz dokonuje pomiarów na różnych etapach budowy, aby mieć pewność, że nie zostały one zmienione.

Opracowanie:

Podziel się