Materiał Partnera Wiercenie studni głębinowych – poznaj podstawowe metody wykonywania odwiertów

Wiercenie studni głębinowych – poznaj podstawowe metody wykonywania odwiertów

Dostęp do wody pitnej to aspekt niezbędny w życiu każdego człowieka, przy czym współczesne gospodarstwa domowe w większości przypadków korzystają z tego medium dostarczanego przez sieci wodociągowe. Niemniej jednak niekiedy doskonałą alternatywą dla tego rozwiązania jest inwestycja we własne ujęcie wody na działce, które z jednej strony bywa jedynym rozwiązaniem, gdy nie ma możliwości korzystania z wodociągów, ale jest również pomocne, nawet jeśli mamy dom podłączony do sieci miejskiej, jako źródło dodatkowe. Warto jednak pamiętać, że wywiercenie studni głębinowej wymaga dopełnienia szeregu formalności, a przede wszystkim wyboru odpowiedniej metody jej wykonania.

Technologie wykorzystywane przy wierceniu studni głębinowej

Studnie głębinowe to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się np. w przypadku domów jednorodzinnych. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia się do sieci wodociągów miejskich, aczkolwiek na rozwiązanie to decydują się również właściciele posesji z dostępem do wody z sieci miejskiej, którzy mają świadomość, że studnia głębinowa to gwarancja wody wysokiej jakości przy stosunkowo niewielkich kosztach jej poboru. Wiercenie studni głębinowej, wykonywane przez wyspecjalizowane firmy, takie jak Hydra Magdalena Frączek, to rozwiązanie, które wybierają również właściciele przedsiębiorstw zużywających duże ilości wody bieżącej, a także rolnicy, liczący na opłacalne nawadnianie pola lub ogrodu z uprawami. Niemniej jednak decydując się na tego typu ujęcie powinniśmy pamiętać, że współczesna technologia daje nam do wyboru kilka możliwości zbudowania studni głębinowej na własnym podwórku. Są to:

  • wbijanie lub wkręcanie – w wyniku których powstają studnie nazywane abisyńskimi lub „abisynkami”. Umożliwiają one pobór wody ze stosunkowo niedużych głębokości (5-7 m), a co za tym idzie są to wody zaskórne lub gruntowe, które nie należą do najczystszych. Dodatkowo wydajność abisynki osiąga zazwyczaj 20-50 litrów na minutę. Dlatego też studnie tego typu nie powinny być głównym źródłem, które może zaopatrywać w wodę dom jednorodzinny. Świetnie natomiast sprawdzają się one jako ujęcie dodatkowe. Budowa tego typu ujęcia polega na zagłębianiu w grunt kolejnych elementów rury z filtrem. Kiedy pierwszy fragment rury zakończony grotem (studnie wbijane) lub ślimakiem (studnie wkręcane), znajdzie się całkowicie w ziemi ziemię, nakładany jest na niego kolejny fragment. Czynność tę powtarza się do momentu uzyskania przewodu o odpowiedniej długości,
  • wiercenie płuczkowe – polega na wierceniu otworu specjalną płuczką wiertniczą
    (w postaci ciekłej lub gazowej), która przy wykorzystaniu odpowiedniej pompy zostaje wtłoczona pod ciśnieniem do tworzonego otworu z równoczesnym wypłukiwaniem tzw. zwiercin. Dzięki płuczce urobek nie zalega na dnie wierconej studni oraz nie przeszkadza w pracy wiertła. Dodatkowo płuczka chłodzi i oczyszcza świder oraz wspomaga smarowanie przewodu wiertniczego,
  • wiercenie udarowo – obrotowe wraz z rurowaniem otworu – w metodzie tej wykorzystuje się działanie wgłębnych młotów wiertniczych, które zapewniają pracę udarową, połączone z wiertnicami hydraulicznymi wykonującymi obroty. W tym przypadku, wykonuje się otwór wraz z orurowaniem osłonowym, który sięga warstwy wodonośnej, a następnie do tak wykonanego i zabezpieczonego otworu wpuszczana jest rura zakończona filtrem. Kolejnym krokiem jest ostatecznie wyjęcie rury osłonowej. Do zalet tej metody zaliczyć należy między innymi stosunkowo niewielką dewastacje terenu w obrębie odwiertu, bardzo wysoką żywotność studni (nawet 50 lat) oraz dużą precyzję odwiertów.

Jak dobrać metodę wiercenia studni głębinowych

Wybór odpowiedniej metody, którą zastosujemy decydując się na wiercenie studni głębinowych, wymaga przeprowadzenia rozpoznania geologicznego, które ustali, jakie warstwy wodonośne występują na działce i na jakiej są głębokości. Warto zatem pamiętać, że ujęcie wody powinno zostać dobrane do warunków terenu w jakim ma ono powstać, zaś podstawowymi czynnikami pozwalającymi na wybranie odpowiedniej metody wiercenia będzie:

  • rodzaj gruntu,
  • głębokość występowania warstwy wodonośnej,
  • ilość potrzebnej wody,
  • jakość pobieranej wody,
  • planowane usytuowanie studni na działce w świetle obowiązujących przepisów.

Prawidłowo zaprojektowana, wykonana oraz eksploatowana studnia, poddawana regularnym zabiegom konserwacji i regeneracji, to uniwersalne ujęcie, które może zapewnić nam wysokiej jakości wodę nawet przez 70 lat. Aby jednak tak było wszelkie czynności związane z wierceniem studni głębinowych oraz ich konserwacją należy powierzyć wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas