Materiał Partnera Wady i zalety domów energooszczędnych

Wady i zalety domów energooszczędnych

Domy energooszczędne coraz bardziej zyskują na popularności. Z jednej strony jest to wyrazem nowoczesności, z drugiej strony staje się to w pewnym stopniu koniecznością. Rosnące ceny paliw oraz coraz większa świadomość ochrony środowiska skutkują rozwojem i rozpowszechnieniem technologii energoszczędnych we wszystkich dziedzinach, również w budownictwie.

Dla kogo są domy energooszczędne?

Decydując się na budowę domu zauważysz, że oferta jest bardzo duża, zarówno wśród samych projektów, jak i mnogości materiałów. Jeśli jednak jest w tobie zacięcie ekologiczne, bądź też stawiasz na oszczędności w dłuższej perspektywie czasu, a jednocześnie lubisz wygodę i nowoczesne rozwiązania, to dom energooszczędny jest dla ciebie.

Zalety domów domów energooszczędnych

Ogromną zaletą domów energooszczędnych jest... oszczędność. Budynki są tak zaprojektowane, aby maksymalnie wykorzystać nowoczesne technologie izolacyjne i instalacyjne oraz zminimalizować tzw. mostki termiczne, przez które “ucieka” ciepło. Ważny jest w zasadzie każdy element domu, np. okna z niskim współczynnikiem przenikania ciepła lub wentylacja z odzyskiem ciepła.

Aby dom energooszczędny w pełni spełniał swoje funkcje, musi być bardzo dobrze zaprojektowany i wykonany. Dlatego to zadanie warto powierzyć w ręce profesjonalistów, np. z Pracowni projektowo-usługowej Magbud.

Wady domów energooszczędnych

Chociaż nowoczesne domy energooszczędne są tańsze niż te sprzed kilku lub kilkunastu lat, to nadal ich cena jest nie do przeskoczenia dla wielu Polaków. Wysoki koszt jest związany przede wszystkim z zastosowaniem specjalistycznych, wysokiej jakości materiałów. Do budowy takiego domu potrzebna jest również ekipa z doświadczeniem w tym obszarze, która również jest nieco droższa niż standardowa ekipa budowlana.

Warto jednak dodać, że tego typu budownictwo ma coraz większą wartość rynkową, tak więc jeśli w przyszłości zdecydujesz się na sprzedaż, to nie powinieneś na nim stracić.

Kolejną wadą jest ograniczenie w samym projekcie. W przypadku domu energooszczędnego nie możemy sobie pozwolić na rozmach i dużą fantazję, tak jak w tradycyjnym budownictwie. Budynek energooszczędny powinien być prosty i zwarty, aby mógł spełniać swoje funkcje, co dla niektórych osób może być dużą wadą.

Dom pasywny

Dom pasywny jest przykładem nowoczesnego i energoszczędnego rozwiązania, które możesz zamówić np. biurze projektowym Magbud. Jego główną zaletą jest niezwykle niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Wynosi ono w skali roku zaledwie 1,5 m3 gazu ziemnego na jeden metr kwadratowy powierzchni.

Opracowanie:

Magbud. Pracownia projektowo-usługowa

Kutno , Narutowicza 8

Podziel się