Artykuł sponsorowany Nadzór inwestorski na budowie

Nadzór inwestorski na budowie

Posiadanie własnego małego domku, to marzenie wielu osób. Jeśli to marzenie właśnie ma szansę się zrealizować, ale wizja budowy domu jest przerażająca, warto pomyśleć o nadzorze inwestorskim. Inspektor nadzoru inwestorskiego działa na budowie w imieniu inwestora, chroni jego interesy, dba o jakość wykonywanych robót budowlanych. Za co jeszcze odpowiada?

Odpowiedzialność inspektora nadzoru inwestorskiego

Podstawową sprawą jest wybór profesjonalisty, najlepiej pracownika polecanego biura projektowego. Inspektor nadzoru inwestorskiego będzie reprezentował interesy właściciela na budowie. Zgodnie z zapisami w ustawie o Prawie budowlanym, obowiązki inspektora mają zapewnić nie tylko zabezpieczenie interesów inwestora, ale i chronić interes publiczny. Do najważniejszych zadań inspektora zalicza się: kontrolę zgodności realizacji budowy z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej; sprawdzanie jakości wykonywanych robót i wbudowanych wyrobów budowlanych; potwierdzanie wykonanych robót oraz usunięcia wad; uczestniczenie w próbach i odbiorach technicznych instalacji, urządzeń i przewodów kominowych; udział w czynnościach odbioru gotowych obiektów budowlanych i przekazywania ich do użytkowania. Inspektor nadzoru inwestorskiego ma czuwać nad prawidłowym wykonaniem tych robót. Ponosi on odpowiedzialność jedynie za niewykonanie lub nienależyte wykonanie czynności objętych umową, nie odpowiada natomiast za cele, które na podstawie tej umowy miały być osiągnięte. Aby uniknąć nieporozumień, warto dokładnie określić w treści umowy, jaki rodzaj rozliczeń będzie obowiązkiem inspektora nadzoru inwestorskiego.

Zakres działań inspektora

Inspektor nadzoru inwestorskiego może żądać od kierownika budowy wykonania jego poleceń w zakresie usunięcia nieprawidłowości lub zagrożeń. Może również oczekiwać wykonania prób lub badań oraz przedstawienia ekspertyz dotyczących prowadzonych robót budowlanych i dowodów dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych oraz urządzeń technicznych. Dodatkowo ma prawo żądać od kierownika budowy dokonania poprawek bądź ponownego wykonania wadliwie przeprowadzonych prac oraz wstrzymania dalszych robót budowlanych jeśli podejrzewa, że ich kontynuacja zagraża bezpieczeństwu ludzi lub jest niezgodna z projektem lub pozwoleniem na budowę. Nie może natomiast nakazać wykonawcy wykonywania jakichkolwiek robót dodatkowych nieobjętych zakresem świadczenia wykonawcy.

Obowiązkiem inspektora nadzoru jest reprezentowanie inwestora i sprawdzanie stosowanych materiałów budowlanych oraz weryfikowanie dokumentów potwierdzających ich właściwości. Wymaga to dużego doświadczenia i wnikliwości. By zadbać o swoje interesy, należy dobrze wybrać firmę, która pomoże w przejściu przez trudy związane z budową domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas