Artykuł sponsorowany W zgodzie z naturą – ogród wykończony płytami ażurowymi

W zgodzie z naturą – ogród wykończony płytami ażurowymi

W Polsce podjazdy, ścieżki oraz schody przydomowe najczęściej wykańcza się kostkami brukowymi. Ich typów jest wiele, co nie oznacza, iż nie ma dla nich alternatywnych rozwiązań. Coraz popularniejsze są też płyty granitowe oraz ażurowe. Te drugie szczególnie podbiły serca inwestorów. Można z nich stworzyć konstrukcję, która jest biologicznie czynna. Co to oznacza?

Podjazd biologicznie czynny, czyli jaki?

Płyty ażurowe to prefabrykowane wielkogabarytowe wyroby betonowe z pustymi oczkami. To właśnie te perforacje powodują, że są one tak ciekawe wizualnie, ale i też technicznie. Podkreślić bowiem należy to, iż otwory płyt ażurowych wypełniane są piaskiem morskim, mchem dekoracyjnym, korą drzewa, kamyczkami, a także różnymi gatunkami traw. W ten sposób tworzy się konstrukcję bardzo naturalistyczną. To naturalny materiał, a nie beton gra pierwsze skrzypce.

Wielokrotnie mówi się zatem o tym, iż płyty ażurowe są biologicznie czynne. Oznacza to, że świetnie odprowadzają wodę i są zielone. Urbaniści dzisiaj tworząc parki czy skwery dbają o to, aby właśnie powierzchnia biologicznie czynna była jak największa. Przed domem można uzyskać to niemalże w 100%.

Nowoczesny i minimalistyczny design

Płyty ażurowe mogą być wypełniane różnymi materiałami, które wymieniono powyżej. Dzięki temu można je dopasować do różnych styli ogrodowych. Sprawdzą się w ogrodach naturalistycznych, angielskich, klasycznych, wiejskich, a także w tych nowoczesnych z równo przystrzyżoną trawą oraz dużą ilością oświetlenia zewnętrznego. Płyty wyjątkowe są także ze względu na swój minimalistyczny design. Mimo tego producenci dbają o różne kształty otworów. Spotkać można je w wersji trójkątnej, okrągłej, owalnej, kwadratowej czy też w kształcie rombów.

Najbardziej popularne są płyty ciemnoszare oraz jasnoszare. Nie brakuje jednak na rynku płyt kremowych, ceglastych, a także niemalże czarnych. Osoby, które kochają wyróżniające się, ale eleganckie aranżacje mogą wykorzystać podobne do płyt ażurowych konstrukcje – kamień sjeneński, który również jej biologicznie czynny. Kupić go można wraz z usługą montażu od firmy GARDEN-BRUK, projektującej brukarskie aranżacje ogrodowe. To właśnie dzięki szczegółowym opracowaniom technicznym polskie działki stają się wyjątkowo piękne

Prosty montaż, niska cena i jeszcze więcej zalet

Płyty ażurowe są proste w montażu. Wyróżniają się także niską ceną oraz nieskomplikowanym procesem przygotowania pod nie gruntu. Niekiedy można pominąć takie etapy prac jak korytowanie czy tworzenie warstwy filtracyjnej. W przypadku podjazdów ze spadkiem terenu nie można jednak zapomnieć o osadzeniu odwodnienia liniowego.

Jakie jeszcze zalety płyt ażurowym można wymienić? Na uwagę zasługuje to, iż są one bardzo uniwersalne w zastosowaniu. Nie tylko pasują do różnych stylów – o czym już wspomniano – ale także można z nich tworzyć różne konstrukcje: umocnienia skarp i nasypów, podjazdy, ścieżki, naturalistyczne schodki, tarasy z poziomem 0, a nawet wykończenie basenu. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas