Materiał Partnera Układanie kostki brukowej - na co zwrócić uwagę?

Układanie kostki brukowej - na co zwrócić uwagę?

Kostka brukowa jest często wybierana jako nawierzchnia, to rozwiązanie ma wiele zalet. Jej ułożenie w odpowiedni sposób nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Układanie kostki brukowej warto zlecić specjalistom, którzy poradzą sobie świetnie z tematem. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas układania tej nawierzchni? O czym nie można zapomnieć? Sprawdź koniecznie!

Układanie kostki brukowej - na to koniecznie zwróć uwagę

Jak mówi nam ekspert z firmy Małgorzata Prętkowska Zakład robót komunalnych, proces układania kostki brukowej zaczyna się od odpowiedniego wytyczenia nawierzchni oraz zakupu materiałów. Kostka brukowa, którą wybieramy jako nawierzchnię do naszego ogrodu czy na podjazd, powinna być jak najwyższej jakości. Zakup i położenie kostki brukowej nie jest tanie, więc lepiej wybrać doskonałą jakość, która posłuży nam przez długie lata. Wytyczenie nawierzchni, na której będzie położona kostka brukowa, powinno być wykonanie przy pomocy palików i sznurka lub żyłki. Dzięki temu można dokładnie wyznaczyć wielkość nawierzchni oraz wysokość bruku.

Ważne jest dobre przygotowaniu gruntu do położenia kostki, podbudowa gwarantuje stabilność kostki i zapobiega jej nierównomiernego zapadaniu się. Prawidłowo wykonana podbudowa powinna mieć głębokość 15 - 40 cm, mniejsza dla rzadkiego ruchu pieszego, a większa dla ruchu kołowego.

Kostka brukowa powinna być układana z zachowaniem odpowiedniej odległości od siebie, dzięki temu  poszczególne elementy nie będą na siebie napierać, co może doprowadzić do powstania uszkodzeń na krawędziach kostku. Podczas układania powinno się naprzemiennie układać kostkę z różnych palet. Mimo tego, że kupimy ten sam kolor, to każda partia produkcyjna różni się lekko kolorem, więc żeby uniknąć jasno widocznych różnic między kolorami, należy kostkę układać naprzemiennie.

Kostka brukowa - komu zlecić układanie?

Układanie kostki brukowej należy zlecić firmie, która świadczy usługi brukarskie na profesjonalnym poziomie. Dzięki temu można mieć pewność, że kostka zostanie ułożona w prawidłowy sposób. Podczas układania kostki należy pamiętać o wielu elementach, także takich jak odpowiednie spadki, prawidłowe ułożenie obrzeży i wybranie  stosownych materiałów na podbudowę. Dzięki doświadczeniu brukarz będzie umiał położyć kostkę brukową bez pomyłek i z zachowaniem wszystkich zasad układania.

Kostka brukowa jest nawierzchnią, która jest często używana. Jej prawidłowe ułożenie gwarantuje, że będzie ona należycie spełniać swoje zadania i będzie doskonale wyglądać przez lata.

Opracowanie:

Małgorzata Prętkowska Zakład robót komunalnych

Wałcz , os. Dolne Miasto 26 lok. 26

Podziel się