Materiał Partnera Typowe usterki kanalizacji i sposoby udrażniania rur

Typowe usterki kanalizacji i sposoby udrażniania rur

Prawidłowo zamontowana instalacja kanalizacyjna powinna nam służyć przez wiele lat. Przez ten czasu nie powinniśmy zmagać się z żadnymi poważnymi usterkami, aczkolwiek czasem przytrafiają się sytuacje, gdzie awarie kanalizacji pojawiają się niespodziewanie. Wówczas konieczna jest szybka interwencja, która sprawi, że nie dojdzie do poważnych szkód. Czym może być spowodowane uszkodzenie instalacji kanalizacyjnej, a także jakie są obecnie sposoby radzenia sobie z takimi problemami?

Jakie są przyczyny awarii kanalizacji?

Usterki kanalizacji mogą być wywołane rozmaitymi przyczynami. Obiekty wznoszone w starym budownictwie mogą mieć już dość mocno wyeksploatowaną instalację kanalizacyjną i przez to mogą powstawać nieszczelności. Taka awaria może prowadzić do przeciekania ścieków do gruntu. Poza nieszczelnościami, kolejną awarią hydrauliczną może być skorodowanie rur kanalizacyjnych, czego efektem zwykle jest ich całkowite zniszczenie lub pękanie. Tego typu usterka powoduje blokady w linii oraz ograniczenie przepływu wody.

Wiele osób może nie zdawać sobie z tego sprawy, jednak sporym problemem dla rur kanalizacyjnych mogą być korzenie drzew i krzewów. Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do wrośnięcia ich w głąb instalacji kanalizacyjnej. Korzenie roślin mogą powodować zatory oraz uszkodzenia instalacji kanalizacyjnej, a do tego przepływ wody może zostać ograniczony. Dość częstą przyczyną uszkodzenia kanalizacji są pęknięte i wybrzuszone rury. Do wybrzuszeń powstaje w wyniku zatonięcia części rury, do którego mogło dojść w związku z warunkami gruntowymi. Wtedy tworzy się dolina, w której gromadzą się odpady i gruz. Z kolei pęknięcia rur zwykle spowodowane są przesunięciami ziemi, zamarzniętym gruntem lub jego osiadaniem.

W jaki sposób udrażnia się rury kanalizacyjne?

Wielu z nas zmagało się z zapchanymi rurami kanalizacyjnymi. Wówczas jedynym ratunkiem jest ich udrażnianie. Jeżeli do zapchania doszło w miejscu trudno dostępnym, najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie pogotowia kanalizacyjnego. Zadaniem specjalistów będzie ocena stanu rur, a także zlokalizowanie zapchania. W tym celu specjaliści z firmy Mariusz Pawłoś Usługi hydrauliczne z Cząstkowa Polskiego w województwie mazowieckim wykorzystują kamery inspekcyjne, które umożliwiają zobaczenie miejsc niedostępnych dla ludzkiego oka.

Jeżeli nie ma konieczności wymiany rur kanalizacyjnych, ponieważ ich stan jeszcze jest dobry, wówczas wystarczy ich udrażnianie. Jednym ze sposobów jest metoda mechaniczna, które polega na zastosowaniu elektrycznej spirali. W trakcie jej użytkowania przepycha się zatory zalegające w instalacji kanalizacyjnej. Kolejny sposób to udrażnianie rur z wykorzystaniem maszyny, która wypłukuje nieczystości i zalegające zanieczyszczenia poprzez silny strumień wody. Ta metoda określana jest jako Wuko. Ten sposób umożliwia również zlokalizowanie nieszczelności, a do tego jest on skuteczny i przyjazny dla środowiska.

Podziel się