Artykuł sponsorowany Najczęstsze problemy z kotłami centralnego ogrzewania

Najczęstsze problemy z kotłami centralnego ogrzewania

Piec centralnego ogrzewania to jedno z najmocniej eksploatowanych urządzeń gospodarstwa domowego, dlatego jego awaria może całkowicie zaburzyć codzienne funkcjonowanie domowników. Niektóre usterki, oprócz dyskomfortu cieplnego, niosą za sobą szereg zagrożeń, które – o ile nie zostaną zauważone na czas – mogą mieć poważne skutki dla życia i zdrowia lokatorów. Sprawdźmy, jak rozpoznać, że okres użytkowności kotła dobiega końca.

Piec c.o. – dłuższe nagrzewanie grzejników

Czy grzejniki pozostają zimne lub nagrzewają się godzinami? Jeżeli tak, kocioł może być niesprawny. Większość nowoczesnych kotłów szybko osiąga maksymalną temperaturę i niemal natychmiast wytwarza ciepło, dlatego wydłużenie czasu potrzebnego do ogrzania mieszkania jest pierwszym sygnałem świadczącym o usterce. Istnieje też inne wytłumaczenie tego zjawiska – być może system centralnego ogrzewania jest wypełniony szlamem, co powoduje jego zatykanie i przyczynia się do powstawania zimnych obszarów na grzejnikach. Brudna woda krążąca w systemie może spowodować długotrwałe problemy z kotłem.

 Jeśli ogrzewanie domu trwa zbyt długo, luw woda nie jest już tak gorąca jak kiedyś, warto zlecić przeprowadzenie prac serwisowych, np. w Hydro-Mar, lub zdecydować się na wymianę urządzenia.

Kocioł centralnego ogrzewania wydziela nieprzyjemny zapach

Sprawny kocioł nigdy nie wydziela żadnego zapachu.  Każdy słaby zapach może wskazywać na wyciek tlenku węgla. Chociaż sam tlenek węgla jest bezwonny, może powstać zapach, ponieważ wyciek powoduje, że kocioł nie pali się prawidłowo. Inne znaki ostrzegawcze dotyczące tlenku węgla, których nie należy ignorować, obejmują: spalanie żółtym płomieniem, ciemne plamy sadzy na urządzeniu i wokół niego, częste wygaszanie lampki kontrolnej oraz zwiększoną kondensację wewnątrz okien. Tlenek węgla może być niezwykle niebezpieczny i potencjalnie śmiertelny. Objawy zatrucia tlenki obejmują m.in. bóle głowy, duszności, nudności i utratę przytomności.

Rachunki za energię stale rosną – modernizacja kotła

Jeśli rachunki za ogrzewanie rosną szybciej niż zwykle, może to wynikać z niesprawności kotła. Gdy system ogrzewania się starzeje, może stracić swoją wydajność i zacząć spalać więcej niż dotychczas.. W takim przypadku pozostaje wymiana systemu na nowoczesny system kondensacyjny.

W przypadku modernizacji kotła i utrzymania wysokich rachunków warto rozważyć zmianę dostawcy energii.

Kocioł CO przecieka

Jeśli wokół kotła pojawi się woda, należy natychmiast podjąć działanie. Części wewnętrzne mogą być poważnie uszkodzone, a wyciek może prowadzić do dalszych problemów, takich jak rdza, korozja, a nawet uszkodzenia konstrukcji domu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas