Materiał Partnera Podstawowe elementy instalacji wodociągowej

Podstawowe elementy instalacji wodociągowej

Woda jest niezbędna do życia każdego człowieka. Dlatego też trzeba zadbać o jej skuteczne dostarczanie. System, który pozwala na doprowadzenie tego medium do każdego obiektu budowlanego, to instalacja wodociągowa. Powinna być ona zatem dobrze zaprojektowana, a także starannie przygotowana. Dzięki temu zapewni komfort każdemu użytkownikowi. Warto wiedzieć, jakie są podstawowe elementy instalacji wodociągowej

Dostarczanie wody do budynku

Wodę do obiektów, w których przebywają ludzie, dostarcza się ze studni lub sieci wodociągowej. Natomiast na terenie nieruchomości rozprowadzana jest za pośrednictwem instalacji. Granica między instalacją a siecią w przypadku wody wodociągowej określana jest przez wodomierz główny. Natomiast przy wykorzystaniu studni jest to pompa, która nadaje ciśnienie potrzebne do przemieszczania się wody w instalacji

Jakie komponenty wchodzą w skład instalacji wodociągowej?

Wyróżnia się kilka podstawowych elementów instalacji wodociągowej. Istotne znaczenie mają przewody, których zadanie polega na rozprowadzaniu wody z wykorzystaniem właściwego ciśnienia. Łączki zmieniają kierunek przewodów, a także łączą poszczególne odcinki i większe średnice z mniejszymi. Ważna funkcję posiadają też zawory. Regulują one kierunek, a także natężenie przepływu. Co więcej, pozwalają także na odcięcie dopływu wody, gdy pojawi się taka potrzeba – informuje specjalista reprezentujący firmę Hydro-Bud Jarosław Brill, która świadczy kompleksowe usługi hydrauliczne.

Nie byłoby instalacji wodociągowej bez armatury zabezpieczającej. Są to przede wszystkim filtry siatkowe, których istotną funkcją jest wychwytywanie cząstek stałych, które mogą przyczynić się do uszkodzenia elementów instalacji. Ważnym składnikiem są także wodomierze, a więc produkty, których zadaniem jest dokonywanie pomiarów. Mogą być śrubowe lub skrzydełkowe. Pierwsze to wodomierze główne, drugie występują w mieszkaniach. Ponadto wymienia się zawory i baterie czerpalne.

Produkty mające charakter wspomagający to rury osłonowe, a także otuliny izolacyjne, które zabezpieczają instalację. Do tej kategorii zalicza się także ścianki instalacyjne i materiały uszczelniające, a więc pasty czy też taśmy teflonowe.

Jakimi zasadami należy kierować się podczas wykonywania instalacji wodociągowej?

Instalacja wodociągowa musi być wykonana zgodnie ze specyfiką materiału. Ponadto rury instalacyjne rozszerzają się pod wpływem temperatury, dlatego trzeba zachować odpowiedni odstęp podczas montażu naściennego. Połączenia wykonuje się przy użyciu dobrej jakości łączników.


Opracowanie:

Hydro-Bud Jarosław Brill

Chojno 47 A lok. 4

  • tel. 661 295 147

Podziel się