Materiał Partnera Tablice pamiątkowe na nagrobkach i pomnikach

Tablice pamiątkowe na nagrobkach i pomnikach

Tablice pamiątkowe na nagrobkach i pomnikach możemy zaprojektować, by doskonale się prezentowały. Są niezwykle ważne, ponieważ informują o bliskim zmarłym, jak i bohaterze, upamiętniają pamięć. Nie ma czegoś takiego jak wieczna tablica. Z czasem musimy ją wymienić, zamieszczając nowy napis. Starzeją się również pomniki i nagrobki, bez względu na materiał użyty do produkcji.

Jaka powinna być tablica pamiątkowa?

Pytanie wydaje się banalne, ale w rzeczywistości takim nie jest. Mamy niezwykły problem z zamówieniem tablicy pamiątkowej na nagrobek, pomnik czy do umieszczenia na kościele, bądź innym budynku. Zakład Liternictwo Nagrobkowe Filip Wejman zawsze doradza w takich sprawach. Tablica pamiątkowa powinna być dostosowana do miejsca, na którym ma zostać umieszczona. Jeśli jest to obiekt zabytkowy, należy zwrócić na to szczególną uwagę. Tablice pamiątkowe z biegiem lat starzeją się, niezależnie od materiału, z jakich zostały wykonane. Tracą swoje właściwości, nie tylko same litery, ale też podłoże, czyli niszczeją, blakną lub się odklejają. Czas i warunki pogodowe nie są ich sprzymierzeńcem. Jeśli uszkodzenie jest niewielkie, wystarczy oddać tablicę do renowacji. W innym przypadku należy zamówić nową, która wystarczy na kilka lat. Istotą jest odpowiedni projekt i dobór liter do napisu. Trzeba koniecznie pomyśleć o czytelnej czcionce oraz materiale, z którego ma zostać wykonany.

Z jakich materiałów wykonywane są tablice pamiątkowe?

Tablice pamiątkowe wykonywane są z różnorodnych materiałów. Najczęściej stosowane są laminaty grawerskie, blacha do sublimacji i plexi. Grawerowanie laserowe pozwala nadać im dowolną formę. Może być elegancka, klasyczna, zabytkowa oraz inna dowolna. Jest wiele materiałów i kolorów, które umożliwiają dostosowanie tablicy do elewacji budynku, wnętrza oraz pomnika. Są one trwałe i czytelne, więc spełniają swoje zadanie. Tablice muszą być przede wszystkim odporne na promieniowanie UV i zmienne warunki pogodowe, by nie utraciły walorów estetycznych. Mogą być wykonane z oksydy, wówczas są tańszą alternatywą odlewanych z brązu. Na grawerowanych laserowo tablicach, wysoka jest jakość napisów. Do wyboru jest, stal nierdzewna, mosiądz, granit, aluminium i chromonikiel, a także tworzywa sztuczne. Obecnie mamy nową technologię na rynku, pozwalającą wytwarzać ze szkła. Technika stosowana była w czasach PRL-u, ale przez długi czas zapomniana. Dziś szklane tablice pamiątkowe, zastępowane są taflą akrylową, inaczej Plexi Glass. Dzięki niej są one trwalsze i bezpieczniejsze od swoich poprzedników. Napisy mogą być w kolorze złotym. Nadal jednak popularny jest mosiądz.

Tablica pamiątkowa z fotografią?

Warto na tablicy pamiątkowej umieścić fotografię zmarłej osoby. Same napisy nie robią takiego wrażenia jak zdjęcie. Nic dziwnego, każdy może zobaczyć, jak wyglądała osoba, która spoczywa już w grobie. Dla bliskich to wiele znaczy, gdy odwiedzają cmentarz i odnoszą niekiedy wrażenie, jakby osoba w nim spoczywająca, nadal żyła. Na pomniku, ścianie obiektu zazwyczaj portret bohatera wojennego czy innej zasłużonej postaci, umieszczana na tablicy jest grawerowany w kamieniu. Zupełnie inaczej jest odbierana tablica z wizerunkiem. Z okazji różnych uroczystości pod pomnikami składane są wieńce i zapalane znicze. Można upamiętnić bohaterów wojennych, czy ludzi, którzy wiele zrobili dla kraju. W zakładach kamieniarskich można zamawiać dowolne tablice pamiątkowe, ponieważ wykonują je wieloma technikami. 

Opracowanie:

Liternictwo Nagrobkowe Filip Wejman

Łódź , Natalii 4 lok. 25

  • tel. 507 141 165

Podziel się