Materiał Partnera Jaki kamień wybrać na nagrobek?

Jaki kamień wybrać na nagrobek?

W obliczu śmierci bliskiej osoby przychodzi moment, w którym należy podjąć decyzję o rodzaju nagrobka, jaki postawimy w miejscu jej spoczynku. Mnogość form oraz rodzaju kamienia, wykorzystywanego do stworzenia pomnika, może przyprawić o zawrót głowy. W tym bolesnym dla nas okresie często nie mamy pojęcia, jaki wybór będzie najlepszy. Dlatego warto zawczasu zapoznać się z istotnymi informacjami na temat mogił.

Z jakiego kamienia?

Wybór kamienia, z jakiego zdecydujemy się wykonać pomnik, jest bardzo istotny. Zagwarantuje on trwałość nagrobka oraz będzie miał duży wpływ na jego końcowy wygląd. Najbardziej popularnymi kamieniami naturalnymi, z których wznosi się mogiły jest granit, marmur i piaskowiec. Jednak pomnik może powstać także przy użyciu sztucznych komponentów takich jak np. lastriko. Kiedyś było ono powszechnie stosowane, co możemy zaobserwować chociażby wybierając się na pobliski cmentarz. W ostatnich latach zainteresowanie tym materiałem znacznie zmalało, na rzecz kamieni naturalnych właśnie. Największym zainteresowaniem klientów cieszy się granit. Jest on bardzo trwałą skałą, odporną na różnego typu zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo cechuje go bardzo estetyczny wygląd. Pomniki wykonane z granitu są łatwe do utrzymania w czystości. Niestraszne im także niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak np. siarczysty mróz. Tego samego nie można niestety powiedzieć o marmurze. Kamień ten nie jest szczególnie polecanym surowcem do stworzenia nagrobka. Jako skała wapienna, nie do końca dobrze radzi sobie w naszym klimacie. Ulega ona erozji pod wpływem wody, a deszczowych dni w naszym kraju nie brakuje. Dużo wdzięczniejszym materiałem jest piaskowiec. Wymaga on jednak szczególnej pielęgnacji i nie wykazuje aż takiej trwałości jak grafit. Niemniej jest to surowiec, na który często decydują się klienci zakładów kamieniarskich.

Jaki kolor wybrać?

Dawniej pomniki powstawały głównie w szarej kolorystyce. Obecnie bardzo popularne są nagrobki, wykonywane z ciemnych płyt. Wciąż powszechnie wybierane przez klientów są mogiły z czarnego i szarego granitu. Jak twierdzi pan Bartosz Niedzielski- właściciel zakładu kamieniarskiego Olmar- coraz częściej klienci decydują się także na pomniki w kolorze butelkowej zieleni, rudości czy różnych odcieni granatu. Warto kierować się własnym gustem oraz życzeniem zmarłej osoby. Należy wziąć także pod uwagę miejsce pochówku. Jeżeli znajduje się ono w zacienionej części cmentarza, dobrze jest wybrać nagrobek z jaśniejszego kamienia. Stworzy to efekt kontrastu i sprawi, że pomnik będzie się bardziej wyróżniał.

Opracowanie:

Olmar Usługi Kamieniarskie Bartosz Niedzielski

Osielsko , Bałtycka 1

  • tel. 889 716 646

Podziel się