Artykuł sponsorowany Szklane fasady – rozwiązanie zarezerwowane nie tylko dla biurowców

Szklane fasady – rozwiązanie zarezerwowane nie tylko dla biurowców

Chociaż szklane fasady i ogromne przeszklenia kojarzą się przede wszystkim z drapaczami chmur, budynkami użyteczności publicznej i biurowcami znanymi z dużych miast, to jest to rozwiązanie architektoniczne, po które coraz chętniej sięgają projektanci, tworząc domy jednorodzinne czy bloki mieszkaniowe. Szkło jest bowiem materiałem, który stał się symbolem nowoczesnej architektury, przede wszystkim dlatego, że dopiero w dzisiejszych czasach jesteśmy w stanie całkowicie wykorzystać jego potencjał.

Dlaczego szklane fasady są nieodłącznym elementem nowoczesnej architektury?

Nowoczesna architektura charakteryzuje się prostotą form, minimalizmem oraz wyjątkową lekkością. Idealnym materiałem, dzięki któremu budynki stają się lżejsze i bardziej transparentne jest szkło. Postęp technologiczny, jaki nastąpił w XX i na początku XXI wieku umożliwił produkcję aluminiowych profili fasadowych, dzięki którym tworzenie estetycznych, efektownych i funkcjonalnych ciągów wielkogabarytowych przeszkleń oraz atrakcyjnych szklanych fasad stało się możliwe.

Nowoczesna architektura dąży do wtopienia budynków w otaczający je krajobraz. Mają być niemalże przeźroczyste, dzięki czemu ich wnętrza są znacznie lepiej doświetlone, a ich fasady pięknie odbijają zewnętrzny świat, scalając się z nim w spójną całość. Współczesne projekty zachwycają swoją lekkością oraz cudownym skomponowaniem się z otoczeniem.

Z czego powstają profile szklanych fasad?

Tworzenie szklanych fasad stało się możliwe dzięki wykorzystaniu stopów aluminium. Specjalne stopy glinu stosowane do produkcji profili fasadowych, w których umieszczane są ogromne tafle szkła, mają doskonałe właściwości. Do ich najważniejszych zalet należą:

 • wytrzymałość,

 • odporność na: działanie czynników atmosferycznych, korozję, odkształcenia, substancje chemiczne, obciążenia wiatrem,

 • długa żywotność,

 • trwałość,

 • sztywność i stabilność,

 • niewielka waga,

 • plastyczność,

 • wysokie parametry termoizolacyjne,

 • możliwość stosowania różnych powłok wykończeniowych,

 • łatwość konserwacji,

 • wysoka estetyka.

Cechy te sprawiły, że stopy aluminium stały się idealnym materiałem do tworzenia nowoczesnych konstrukcji architektonicznych charakteryzujących się minimalizmem i transparentnością. Szklane fasady, których produkcją zajmuje się m.in. firma Opal Wrocław, umożliwiają tworzenie cudownych i oryginalnych budynków, które odznaczają się wyjątkową lekkością wizualną bez względu na swoje wymiary. 

Dodatkowym atutem szklanych fasad jest ich atrakcyjna cena, prosty i szybki montaż (składają się z prefabrykowanych elementów, które należy odpowiednio ułożyć), wytrzymałość (składają się ze specjalnie hartowanych tafli szkła), łatwość pielęgnacji, a także doskonałe właściwości termoizolacyjne. Szklane fasady są więc nie tylko estetyczne, ale także bardzo funkcjonalne. Gdy jedna z szyb zostanie uszkodzona, można ją szybko wymienić na nową bez konieczności rozbierania całej fasady, jak to ma miejsce w przypadku zastosowania tradycyjnej elewacji.

Zastosowanie szklanych fasad w nowoczesnej architekturze

Nowoczesna architektura uwielbia duże przeszklenia. Są one nie tylko zachwycające i monumentalne, ale zapewniają też użytkownikom budynków bardzo komfortowe warunki. Dzięki nim do wnętrz dostaje się dużo światła dziennego, wpływając na poprawę nastroju i zwiększając komfort codziennego funkcjonowania. Większa ilość światła powoduje, że zwiększa się również komfort termiczny. Rola szkła we współczesnym budownictwie jest coraz istotniejsza. Nowe projekty oczarowują swymi szklanymi ścianami, w których odbija się zewnętrzny świat.

Architekci coraz częściej stosują szklane fasady w budownictwie mieszkaniowym. W domach jednorodzinnych popularne stają się szklane ściany, dzięki którym budynek otwiera się na otaczający go krajobraz i zyskuje niebywałą lekkość. Aluminiowe szklane fasady umożliwiają wpuszczenie do wnętrz domów dużej ilości światła przy jednoczesnym zachowaniu doskonałych parametrów termoizolacyjnych. Takie rozwiązanie architektoniczne może więc być wykorzystywane zarówno w domach energooszczędnych, jak i pasywnych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas